skip to main content
Breaking News

Nike se chce soudit. Problémem jsou satanistické boty s lidskou krví

2 minuty čtení

Na první pohled tradiční spor o porušení ochranné známky. Americký výrobce sportovních doplňků Nike zažaloval společnost MSCHF z Brooklynu, která nechala vyrobit 666 párů sportovních bot podobných modelu Nike Air Max 97. Potud nic neobvyklého.

Tento případ má však jeden netradiční rozměr. A to, že společnost MSCHF na padělaných botách hojně využívá satanskou symboliku. Viz už jen počet vyrobených párů.

Reklama

Na botách je obrácený kříž, pentagram a slova „Luke 10:18“. Ta odkazují na verš z Lukášova evangelia: „Viděl jsem, jak satan padá z nebe jako blesk.“ V každé podrážce je pak také jedna kapka lidské krve, kterou darovali členové MSCHF.

Firma boty uvedla na trh ve spolupráci s raperem Lil Nas X, který v pátek na YouTube vydal novou skladbu Montero. Boty však bylo možné nakupovat až od pondělí a firma tvrdí, že se vyprodaly za méně než minutu. Jeden pár vyšel v přepočtu na více než 22 tisíc korun (1018 dolarů).

Reklama

Společnost Nike se u soudu domáhá satisfakce za zneužití ochranné známky a dožaduje se toho, aby soud prodej bot od MSCHF zakázal. Na každé botě je totiž logo Nike a také podrážka typická pro tohoto výrobce.

„Už teď máme důkazy, že spotřebitelé jsou zmateni. Když MSCHF své satanské boty uvedla na trh, začaly se také objevovat výzvy k bojkotu Nike. Důvodem je mylná představa, že společnost Nike takový produkt schválila,“ uvedl přední světový výrobce sportovních doplňků v žalobě, kterou podal u soudu v New Yorku.

Proti kontroverznímu designu bot se ozvali i někteří konzervativní američtí politici, jako například guvernérka státu Jižní Dakota Kristi Noemová.

„Našim dětem se říká, že takový výrobek je nejen v pořádku, ale že je dokonce ‚exkluzivní‘. Ale víte, co je ještě exkluzivnější? Jejich věčná duše, kterou mají od Boha,“ napsala guvernérka na Twitteru.

Reklama
Reklama