Ján Hladký je akciový analytik společnosti Patria Finance spadající pod skupinu ČSOB. Specializuje se na americký a západoevropský trh, přičemž pokrývá primárně takzvané blue chips – tituly s vysokou tržní kapitalizací.

Po delší době si dáme oddech od makroekonomických ukazatelů a od širšího povídání o trhu a podíváme se na konkrétní akciový titul, který se chtě nechtě objevil mezi kladivem a kovadlinou dvou světových supervelmocí.

Řeč je o nizozemské ASML, a pokud jste o této společnosti doteď neslyšeli, vězte, že na váš běžný život má a bude mít mnohem větší vliv, než jste dosud tušili.

ASML se specializuje na výrobu litografických strojů, které s pomocí laserů s ultra vysokým rozlišením vypalují do silikonových podkladů integrované obvody. Ty pak samozřejmě tvoří čipy, které následně pohánějí naše telefony, počítače, cloudová datacentra, samoučící se algoritmy, automobily a tak dále.

Nejenže jsou ale stroje ASML pro fungování moderního světa klíčové, ony jsou dokonce na globální technologické špici vývoje, a to až do takové míry, že ve výrobě nejpokročilejších čipů mají v podstatě legální monopol.

S použitím patentované technologie EUV (extreme ultraviolet light) totiž dokážou vypalovat čipy s obvody menšími než deset nanometrů bez dodatečných extra kroků, což notně zrychluje a zjednodušuje celý výrobní proces. Jedna takováto „mašinka“ se prodává za 150 a více milionů eur a pozůstává z více než sto tisíc jednotlivých komponent.

Hlavním odběratelem je nyní tchajwanský TSMC, který s jejich pomocí vyrábí čipy s pětinanometrovými uzly pro Apple a AMD. I když tedy Evropa nemá zastoupení mezi největšími polovodičovými firmami jako Nvidia, Intel nebo AMD, její vliv na globální čipové odvětví je vzhledem k tržní kapitalizaci nizozemské ASML přibližně 230 miliard eur až disproporčně obří.

Kromě Tchaj-wanu a Jižní Koreje se však v průběhu let stala důležitým odbytištěm pro ASML i Čína. Ta v roce 2021 vygenerovala až 2,7 miliardy eur tržeb (patnáct procent celkových tržeb), což je velký rozdíl proti necelé jedné miliardě z doby před pěti lety.

Když se tedy Američané pustili do nového kola omezení čínských technologických kapacit, jejich oko padlo právě i na ASML a jeho EUV stroje. No a kvůli zmiňovaným patnácti procentům celkových tržeb se akcionáři nizozemského výrobce musí nutně ptát, jaký bude dopad restrikcí na jejich investici.

Nyní tedy k tomu nejdůležitějšímu. Dle posledních zpráv se Nizozemsko blíží k dohodě s Američany o omezení vývozu litografických strojů do Číny.

V komentářích k posledním výsledkům 19. října management ASML uklidnil investory tím, že jeho exporty do Země středu představují především stroje nutné pro výrobu starší generace čipů neboli takzvaných mature nodes, na které se restrikce nevztahují. Motor současného růstu, tedy EUV zařízení, jsou pak podle společnosti exportovány především na Tchaj-wan (TSMC) a do Jižní Koreje (Samsung).

To určitě platilo v době výsledků, nynější obrázek je však možná trochu složitější. Američané přitvrdili a zjevně tlačí Nizozemsko do zákazu vývozu strojů pro uzly čtrnáctinanometrové a menší. Restrikce se tak budou nadále týkat výhradně starších DUV zařízení (deep ultraviolet light).

Nemyslím si však, že by ASML prodávala do Číny jen stroje staré tři a více generací a že by na takto „zastaralé“ technologii vygenerovala až zmiňovaných 2,7 miliard dolarů. Zároveň se mi nezdá, že by USA tak moc stálo o definici „čtrnáct nanometrů a méně“, pokud by tam Nizozemsko nic takhle pokročilého nevyváželo. Řečeno po lopatě, současná podoba restrikcí by se ASML již dotknout mohla.

Na druhou stranu, jakýkoli dopad na cenu akcií bude limitován dvěma faktory. Za prvé, hlavní odbytiště pro EUV stroje, tedy Tchaj-wan, Jižní Korea a v budoucnu i USA, zůstávají netknuté. A za druhé, samotný management v říjnových komentářích zmínil ještě jednu podstatnou věc. I kdyby se restrikce na vývoz do Číny nakonec na některá zařízení vztahovaly, poptávka je tak silná, že je společnost bez problémů udá jinde.

Suma sumárum, ASML zůstává královským klenotem evropských technologických akcií navzdory aktuálním geopolitickým třenicím. Cynik by samozřejmě podotkl, že evropská koruna je v tomto připodobnění na klenoty vlastně dosti chudá. A měl by rozhodně pravdu.

Pokud však chce dlouhodobý investor expozici na víceméně všechny technologické trendy následujících let, veřejným cloudem počínaje a umělou inteligencí konče, většina linek se sbíhá právě v nizozemském ASML.