Jako malá často jezdila k babičce do Podkrkonoší. A to první, co tam pokaždé udělala, bylo, že vzala velký pletený koš a vyrazila do strání sbírat květiny a bylinky pro své lektvary. Své holčičí hobby pak sice na nějakou dobu opustila a začala se věnovat módě, teď se ale návrhářka Iva Burkertová ve své nové kolekci Essentials opět navrací do dětství, do strání a také k přírodní české kosmetice Nobilis Tilia, které dala novou tvář.

„Chtěla jsem vytvořit kolekci, která bude nadčasová, a budou ji tvořit základní věci, bez kterých se žena neobejde. Ať už je ve městě nebo v lese – třeba variabilní šaty, sluneční brýle nebo přírodní péče o pleť,“ popisuje přední česká návrhářka, která svou první kosmetickou řadu představí na zářijovém Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.

Tvoří ji čtyři produkty – hydrofilní olej na obličej s růží a mimózou, květová růžová voda, hyaluronové sérum na vrásky a jasmínový olej. „Ten má dokonce afrodiziakální účinky,“ říká osmadvacetiletá návrhářka, která se svým novým projektem oslovila českého výrobce aromaterapeutické kosmetiky z Krásné Lípy na začátku letošního roku, aniž by tušila, že spolupráce půjde tak snadno.

ODIVI_Iva_Burkertova11

„Iva nám byla sympatická do samého začátku tím, jak žije a jak ráda utíká do přírody. V podstatě nás vyhledávají lidé, kteří mají podobný životní styl jako my,“ říká Adéla Zrubecká, spolumajitelka značky Nobilis Tilia, jež vybudovala aromaterapeutický byznys společně se Zbyňkem Šedivým před dvanácti lety.

První rok nepřesahoval jejich roční obrat tři miliony korun. Teď hospodaří s 56 miliony a plánují rozšíření vývozu do zahraničí, do Anglie, Ruska nebo taky do Spojených arabských emirátů. A společně si zakládají na kvalitě. Jejich výrobky jsou certifikované značkou CPK a CPK bio, kterou v Česku obdrželo od Kontroly ekologického zemědělství jen jedenáct firem.

Název dal firmě Šedivý podle místa založení v Krásné Lípě, v latině Nobilis Tilia. A od samého začátku už dvaadvacet let pod jejím jménem vyrábí aromaterapeutickou kosmetiku a prodává rostlinné a éterické oleje, které si nechá dovážet pro větší kvalitu ze zahraničí. Z Madagaskaru třeba ravintsaru nebo geranium, z Bulharska zase růže.

odivixnobilistilia_edit_41

Všechny kosmetické produkty si ale vyrábí ve Vlčí Hoře u Krásné Lípy přímo ve výrobně, která je obklopená velkou zahradou, kde pěstují léčivé byliny a květiny. Z těch se pak míchají čaje pro čajový klub. „Zahradu a okolí chceme do budoucna přestavět, chtěli bychom rozšířit záhony a udělat více interaktivních prvků. Už teď tu máme chodník na bosonohou terapii a naučný bylinkový okruh,“ říká spolumajitelka.

Adéla Zrubecká se aromaterapii věnuje řadu let. Začínala v roce 1987 v Londýně, kam za tehdejšího režimu emigrovala. Tato léčebná metoda tam tenkrát zažívala boom a i ji to nadchlo. Přihlásila se na Institut bylinné medicíny a aromaterapie u experta Gabriela Mojay a po studiu iniciovala překlad jeho knížky Aromaterapie pro léčení duše do češtiny.

odivixnobilistilia_edit_61

To ji také přivedlo k vlastnímu byznysu, který uplatňuje kromě výroby přírodních olejíčků také v různých poradenstvích, kurzech a masážích. „Většinou pracuji ve spojení s čínskou medicínou. Když ode mě někdo chce podrobnou diagnózu, musím vědět, jaký problém ho trápí, jaké bere léky a na základě toho mu doporučím přírodní doplňky,“ říká aromaterapeutka s tím, že nikomu nic nenařizuje, ale pouze ho informuje.

„Nedávno jsem tu měla klienta, který se opařil vařící kávou. V nemocnici dostal klasické léky, ale do rány se mu dostala infekce. Tak se obrátil na nás a začal používat přírodní masti – olej z tee trea, levandule a šípku, který regeneruje a zaceluje. Během čtrnácti dní byla rána zahojená,“ popisuje Zrubecká svoji nedávnou zkušenost.

odivixnobilistilia_edit_2011

Největší zájem o produkty Nobilisu je o ty z arganového oleje, který působí příznivě proti stárnutí, nebo také o přípravky pro těhotné a kosmetickou péči pro miminka. „Máme pořád co zlepšovat. Nedávno jsme například uvedli na trh novou lipovou řadu pro ženy 25 plus, které chtějí oddálit první vrásky,“ vysvětluje Zrubecká a dodá, že se v podstatě jedná o oživení starých, ale časem prověřených receptur, které znaly už naše babičky. 

odivixnobilistilia_edit_71

„S bylinami nejde vymyslet nic, co by tu ještě nebylo. Původní znalosti bylinkářství se přenášejí do různých odvětví medicíny, nejen aromaterapie,“ tvrdí. V jejich léčebných produktech tak najdete třeba starobylé recepty i z Mattioliho herbáře z 16. století.

Ale i ty z Čech, které obsahují například šípek, mátu peprnou, třezalku nebo lipový květ. Národní strom se totiž odráží nejen v logu společnosti. „Dokonce i čaj, který teď popíjíme, je z lipových květů,“ říká podnikatelka, která chce, aby si jejich bio produkty mohl dovolit úplně každý. Proto se jejich cenu snaží udržet na minimu. 

Foto: Aneta Benediktová, Odivi.cz