Nemusíte si připadat rovnou jako aristokrat. Aby vám bylo skvěle, stačí si připadat jako aristokratův zahradník. V takzvaném Zahradníkově domku, který najdete na prvním nádvoří zámku ve Žďáru nad Sázavou, nabízejí stylové a netradiční ubytování. A skrz zámeckou zeď jako by nedokázal proniknout o překot běžící čas.

Kochat se poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, kde geniální architekt Santini zaklel modlitbu do barokní geometrie. Potom zvolna sejít dolů, po pár minutách odemknout dveře rekonstruované stavby z 18. století a vplout do jednoho ze čtyř působivých apartmánů. Ano, takhle nějak může vypadat rozjímání.

Ucítíte, jak staré prostupuje novým. To je jeden z ústředních znaků apartmánů, které se liší barvami, zato je spojuje důraz na přírodní materiály a právě na souhru starého s novým – součástí interiérů jsou kusy nábytku z depozitáře zámku i antik obchodů.

„Velkou část vybavení tvoří dřevěný nábytek navržený na míru. Například čela postelí i koupelnová čela jsou inspirovaná slohem zámku i celého regionu,“ říká autorka interiérů Alexandra Dýcková, která vycházela z požadavků zdejší zámecké paní, hraběnky Marie Kinsky.

„Interiéru dominují dřevo, kov nebo len. Všechno korunují detaily, třeba originální dekorované talíře nebo na míru šité textilie,“ přibližuje Alexandra Dýcková.

Na květiny taky návštěvník narazí na každém rohu. Ať už sušené, nebo plakáty ze starých botanických knih na stěnách. Člověk má pocit, že se ocitl uprostřed herbáře.

Staré ve spojení s novým funguje i zvenčí: působivý objekt prošel v letech 2018 až 2021 rozsáhlou a citlivou rekonstrukcí podle pokynů Národního památkového ústavu. Obnovy se dočkaly i prvky, které dřív nebyly vidět, například oblouky u oken a dveří. A mansardové střeše se vrátil její původní tvar.

Podstatná není jen podoba, ale také poloha apartmánů. Už pár kroků od Zahradníkova domku leží dechberoucí místa. Třeba samotný zámek a jeho meditativní okolí nebo již zmíněná Zelená hora. Nenavštívit totiž proslulé místo, jehož tvarosloví přímo komunikuje s nebesy, by byl hřích.

Z toho už se ale nevyzpovídáte v dávno zaniklém cisterciáckém klášteře, je z něj totiž současný zámek. Ne že byste ale uvnitř nenarazili na mnicha: ten vystoupí ze stínu středověku a v audioprůvodci po Muzeu nové generace – součásti zámeckého komplexu vybudovaného a spravovaného rodinou Kinských – vede dialog s děvčátkem z dnešní doby.

Muzeu, které bylo v roce 2016 zařazeno mezi nejkreativnější ve střední Evropě, propadne i ten, kterého exponáty ve vitrínách obvykle nudí. Ve Žďáru udělá pár desítek kroků od Zahradníkova domku a už kráčí oživlou historií.

Tedy, kráčí… Před návštěvníkem se rozpohybuje středověk a posléze zejména baroko. Ožijí před ním sochy, takže on sám místo nich úžasem zkamení. Baroko není strnulost. V každém momentu letí vzhůru a pak zase zpět. Naznačuje člověku, jak do sluchátek sdělí oživlý cisterciák, že vždy jde odněkud někam.

Ať jdete odkudkoli, Zahradníkův domek bude dobrý cíl. Na recepci zámku si vyzvedněte klíče a odemkněte. Herbář čeká.