Zapomeňte na monstra s nenasytnými sedmnáctipalcovými 4K monitory, obrovskými harddisky a všemožnými konektory. Notebook nemá být zaparkovaný na psacím stole a neustále zapíchnutý v zásuvce.

Výkon je samozřejmě důležitý, stejně jako kvalitní displej, ale kvůli tomu by neměl notebook ztrácet ty nejpraktičtější vlastnosti – výdrž baterie, nízkou váhu a co nejmenší rozměry.

Jak si tedy vybrat správný notebook? Co řešit a čím se naopak vůbec nezabývat?

Nedržte se za každou cenu značky, kterou máte na starém stroji, vývoj je rychlý a některý výrobce může jednoduše zaspat. Spíš vybírejte podle parametrů konkrétních modelů a podle toho, k čemu budete notebook nejčastěji využívat. Kritéria se výrazně mění podle toho, kdo vybírá:


Na volné noze

Internet, texty, fotky, videa, občas nějaká ta grafická prácička. Většinou někde na cestě mezi kavárnou, klientem a domovem. Freelancer potřebuje notebook jako přenosnou kancelář. Rozměry rozhodují.

„Displej rozhodně nemusí být velký jako televize. Naprosto vyhovující je 13 nebo 14 palců. Ale pro grafickou práci a práci s fotkami by měl mít vysoké rozlišení. Klidně i 4K. Jen je třeba dát pozor na kompatibilitu a počítat s tím, že může nastat problém, pokud se připojíte k monitoru s ne tak jemným rozlišením,“ upozorňuje IT expert Jan Kolařík.

dffsa

Zásadní je, aby byl notebook nezávislého profesionála rychlý. A to i za cenu extrémní výdrže. Slaboučký stroj vás při dokončování zakázky dokáže vytočit mnohem víc než ubývající baterie. A nějakou tu zásuvku mají v kavárně vždycky.

Rozhodně je třeba dát přednost úložišti označovanému jako SSD, která fungují na jiném principu než starší klasika HDD, jsou podstatně rychlejší a úspornější. „Do HDD a ani do hybridních disků kombinujících obě technologie se už nevyplácí investovat,“ radí Kolařík.

Vzhledem k častému cestování, přenášení a práci někde u kafe by si freelancer měl dát pozor i na konstrukci notebooku. Ten by měl být sice co nejlehčí, ale zároveň kovový, aby vydržel nějaký ten náraz, případně i rozlité pití.

 

Tip pro freelancery:

Pro toho, kdo hledá lehký odolný a výkonný notebook, bude určitě dobrou volbou ASUSPRO B9440. Klávesnice je odolná proti polití a celá konstrukce splňuje armádní standard MIL-STD 810G, takže má všemožné testy odolnosti. Použitá hořčíková slitina umožnila maximálně snížit váhu, takže tenhle tenoučký stroj váží jen kilogram a 4 gramy. Dostatečný výkon zaručuje procesor Core i7 a rychlý SSD disk, velmi dobrou práci tak notebook odvede i s integrovaným grafickým čipem. ASUSPRO B9440 má 14″ Full HD displej s tenkým rámečkem.


Kancelář – zasedačka… a zpět

Porty, konektory, zástrčky, vstupy, výstupy nebo jak se tomu ještě dá říkat. Pro notebook, který bude pracovat po kancelářích a zasedačkách na poradách a prezentacích je konektivita zásadní. Měl by tedy mít dostatek USB portů a alespoň jeden multimediální HDMI výstup.

Manažerský notebook by neměl mít za každou cenu displej s nejvyšším rozlišením. Stačí maximálně full HD, vybavení zasedaček a kanceláří bývá často zastaralé a nemusí si s vyšším rozlišením rozumět.

business-15498_1280

Manažerský notebook by měl být tenký, lehký, ale zároveň mít slušnou výdrž, abyste nemuseli šéfovi lézt pod stolem k zásuvce, až mu budete prezentovat své výsledky. Z podobných důvodů je dobré volit konzervativnější styl a vyhnout se polepování víka notebooku skejťáckými samolepkami. V tmavých konferenčních místnostech se bude hodit podsvícení klávesnice, ideálně s ovládáním jasu.

 

Tip pro manažery:

Spolehlivost a všestrannost v manažerském prostředí rozhoduje. Dobrou volbou může být Asus UX390. Špičková řada ZenBook 3 má kromě krásného (a dostatečně konzervativního) designu i řadu praktických předností – například hmotnost pouhých 910 g a tloušťku 11,9 mm, spolehlivý procesor, dostatečnou operační paměť, podsvícenou klávesnici a rychlý SSD disk. Hliníkové ZenBooky jsou navíc tenoučké a lehké, takže je snadno přenesete na cestách mezi zasedačkami i při výjezdech za klienty.


Mezi rodiči a dětmi

Není to zrovna výchovná metoda podle příruček, ale každý rodič občas svou ratolest potřebuje zabavit, aby mohl uvařit, telefonovat, dodělat něco do práce nebo se jenom vysprchovat. A hry nebo kreslené seriály jsou prostě tak zábavné…

Je samozřejmě třeba vybírat podle toho, jak velké dítko bude na notebooku trénovat počítačovou gramotnost. Každopádně se dětem lépe ovládá dotyková obrazovka než klasická klávesnice (i když i s tou si až překvapivě rychle porozumí). Sušenky a rozpatlané rohlíky se budou taky jistě lépe odstraňovat z displeje než z mezer kolem kláves.

child-1073638_1280

Doporučení tedy zní, rozhlížet se po všestranném notebooku s odnímatelným nebo překlopným displejem (konvertibilní), který pak může sloužit jako tablet. To se bude hodit i dětem už školou povinným. Praktická, a hlavně méně opatlaná může být matná obrazovka, celkově by měla konstrukce ledacos vydržet a být co nejlehčí.

Naopak výkon nemusí atakovat špičku. Notebook by se jen rychleji zahříval a vybíjel baterii. „Důležité ale je, aby na stroji zároveň běžel plnohodnotný stolní operační systém – je to to nejvýchovnější, co pro rozvoj dítěte můžete udělat. iOS a Android jsou hlavně pro konzumaci obsahu, systémy jako Windows nutí přemýšlet a mohou probudit kreativitu,“ doporučuje IT odborník Jan Kolařík.

 

Tip pro rodiny:

Jestliže potřebujete všestranné zařízení s bytelnou konstrukcí, může být dobrou volbou Asus ZenBook Flip UX360. Dotykový displej se dá otevírat v rozsahu 360 °. Kovový pant drží pevně v kterékoliv pozici a nelze ho jen tak zničit, což potvrzují i testy výrobce na více než 20 000 cyklů otevření/zavření. Procesory Intel Core i5 a i7 jsou úsporné, takže baterie zvládá až 12 hodin na jedno nabití (nechat notebook dítěti tak dlouho ale důrazně nedoporučujeme). Pokud bude menší ratolest ochotná dělit se o ZenBook i se starším sourozencem, nebo dokonce rodičem, bude se hodit velice slušná paměť, rychlý disk SSD, dostatek USB portů, slot pro SD kartu.


Styl na prvním místě

Chcete výsledky své práce prezentovat na stylovém zřízení, které váš dokonalý projekt neshodí? Potrpíte si na design? Chcete v kavárně vytáhnout z vaší stylové tašky i stylový notebook? Design rozhodně není zanedbatelným parametrem a výrobci se snaží mít v nabídce i stylové kousky.

Většinou jde o kovové stroje s jednoduchými tvary, ostřejšími hranami, velkými displeji. „Ani u vysloveně designových kousků by se ale nemělo zapomínat na výkon. Nepůsobí zrovna dobře, když vás stylový notebook zradí ve chvíli, kdy chcete ukázat svoje fotky nebo videa z dovolené,“ varuje odborník na IT Jan Kolařík. Ve výbavě by tak měl být SSD disk a alespoň 8 GB operační paměti.

drrew

Stylového notebooku, který má prezentovat dokonalou práci s fotkami, videm či grafikou, musí mít kvalitní displej s velkým rozlišením, klidně 2K nebo 4K. Jen je třeba dát pozor na dostatečnou kapacitu baterie, která takový displej utáhne pro potřebnou dobu, a také se připravit na možné potíže při propojování se zařízeními s nižší kvalitou obrazu.

 

Tip pro trendsettery:

Hledáte stroj, který bude mít styl a punc luxusu? Na trhu je designový kousek Asus Transformer Pro T304. Jde o už třetí generaci konvertibilního zařízení, tedy notebooku s odnímatelnou klávesnicí.
V segmentu 2 v 1 je to špička – uzounké a lehké tělo je vyrobené z hořčíkové slitiny a vypadá hodně dobře v podobě notebooku i tabletu, ať už ho držíte v ruce, nebo postavíte na integrovaný kovový stojánek.
Přes své rozměry nabízí Transformer dostatek konektorů USB i HDMI a čtečku micro SD karet. Výborný 12,6″ displej má vysoké rozlišení a kvalitní barevné podání. Výkon za stylem rozhodně nezaostává, systém běží na procesorech Intel Core i5 nebo i7, Asus dodává velmi slušnou operační paměť i rychlé SSD úložiště.


Vysoká hra

Pokud se někdo rozhodne, že potřebuje hrát na notebooku, musí sehnat stroj s hodně výjimečnými parametry. Nutností je špičkový procesor, kterému s výkonem pomůže samostatná grafická karta (tedy ne integrovaný grafický čip). Také kapacita pevného disku a operační paměti by v tomto případě měla být co nejvyšší.

„V případě harddisku se bude hodit kapacita 1 TB, paměť by měl mít alespoň 8 GB, spíš ale dvojnásobek,“ radí odborník na IT Jan Kolařík. Herní notebook by měl mít dostatek USB portů, hodí se i HDMI výstup pro připojení monitoru, audiosoustavy a externích herních ovladačů.

rggefsa

Herní notebooky mají oproti drtivé většině těch ostatních stále optickou mechaniku (DVD, Blu-ray) i o něco větší displej. Je ale třeba počítat s tím, že takhle nabušený stroj bude vážit dvakrát, spíše třikrát víc než kancelářský notebook a na časté přenášení v brašně přes rameno to rozhodně není.

„Dejte si pozor i na dostatečné chlazení takhle vybaveného notebooku. To může být rozhodující pro stabilitu systému při tak velkém zatížení, jaké moderní hry vyžadují,“ dodává Kolařík.

 

Tip pro hráče:

Pokud to s hraním na notebooku myslíte vážně, nemá cenu se poohlížet po ničem jiném, než je herní notebook. Tuhle speciální kategorii, která se parametry vymyká všem ostatním, nabízí každý výrobce samostatně. Skvělý stroj je například ASUS ROG GL553. Už svým designem ukazuje, že jde o něco výjimečného, a ostatní vlastnosti to potvrzují. O dostatek výkonu se stará 16 GB paměti, moderní grafická karta NVIDIA 1050 Ti s dalšími 4 GB a procesory poslední generace. V odolném kovovém těle je ukrytý i inteligentní systém chlazení, který to vše udrží stabilní.


Do školy

Cenovka je pro studenty při výběru notebooku často tím nejpodstatnějším parametrem. Možná to svádí k volbě staršího nebo repasovaného stroje, ale tohle nebývá dobrá volba. Opotřebovaný harddisk a baterie většinou dlouho nevydrží, a zbytečný stres a náklady navíc při opravě může způsobit i další „jetá“ výbava.

Právě výdrž baterie je přitom pro studenta, který potřebuje poznámky na několik přednášek v řadě, hodně důležitá. Stejně jako váha, která se projeví při častém přenášení nebo drcení vědomostí s notebookem na klíně. Studentský notebook bude mít podobné využití jako kancelářský, nemusí tedy mít ten největší monitor ani výkon, dobře poslouží úsporné procesory Core i3 nebo i5 a klasika v podobě 13,3″ nebo 14″ displeje.

Startup Stock Photo

Hodit se určitě bude dostatek portů, včetně HDMI pro případ prezentace projektu. Praktická může být flexibilní konstrukce konvertibilního notebooku, který se dá využít podobně jako tablet nebo postavit jako stan na stůl při sledování videa či záznamu přednášky.

 

Tip pro studenty:

Při hledání ideálního notebooku do školy určitě nevynechejte Asus ZenBook UX410. Baterie má velmi slušnou výdrž kolem 10 hodin při kancelářské práci. Výkon je víc než dostačující, zvláště v případě varianty s 8 GB paměti. 128GB SSD disk je rychlý a pro běžnou práci i slušně velký, v případě potřeby lze volit i variantu s větším úložištěm. Výhodou je široká konektivita s všemi typy USB portů, HDMI i čtečkou karet. ZenBook UX410 má kompaktní rozměry, pevné hliníkové tělo a stylový design. V tmavších přednáškových místnostech nebo nočním dohánění úkolů se bude hodit podsvícená klávesnice. Při odreagování od učení při sledování filmů určitě oceníte špičkový full HD displej a velmi dobrý zvuk.