Ten příměr některé nadchnul, jiné naopak děsí. Nově zvolená britská premiérka Liz Trussová už si v médiích vysloužila srovnání s milovanou i nenáviděnou premiérkou Margaret Thatcherovou, která Velké Británii nesmlouvavě vládla v letech 1979–1990.

Vítězný projev Trussové naznačuje, že hodlá vládnout podobně tvrdou rukou. V ekonomických otázkách se však její názory od „železné lady“ liší. Nynější vztah mezi Evropskou unií a Velkou Británií, rozkmotřený brexitem, tak nejspíše výrazně nezmění kurz.

„Trussová je pravicové křídlo už tak pravicové strany. Jde naproti domácímu publiku, které se rádo staví do pozice outsiderů mimo Unii,“ říká Irena Hůlová, odbornice na britskou politiku z české pobočky organizace Amnesty International. Zatímco se Margaret Thatcherová snažila trh mezi Británií a Evropou propojovat, Trussová navazuje na linii brexitu.

Ještě v době, kdy se o vystoupení Británie rozhodovalo v referendu, přitom hlasovala pro to, aby v tehdejší osmadvacítce ostrovní stát zůstal. Po čase ale nová premiérka, označovaná odbornými hlasy za „pragmatičku“, otočila ve snaze přiblížit se svému předchůdci Johnsonovi.

Zkraje svého působení si sedmačtyřicetiletá politička vytyčila několik nelehkých úkolů: v první řadě sjednotit stranu, rozklíženou právě Johnsonovým pádem. Zabývat se chce také politikou, která by na domácí půdě pomohla předejít extrémnímu zdražení energií.

Zkušeností má potenciálně více než dost: vedle vlády Borise Johnsona, kde zastávala pozici ministryně zahraničí, byla dříve také členkou kabinetů Theresy May i Davida Camerona. A patrně se nebude zlobit, pokud nebude následovat jejich politický osud…