Jeden pražský místopisný vtip praví, že Letňany jsou metropole. Přesněji řečeno metro a pole. Stanice metra uprostřed prázdných polí tu totiž stojí od roku 2008 a od té doby není zrovna uprostřed dění. Volné pozemky obklopené čtvrtěmi, jako jsou Prosek, Kbely a Letňany, ale představují prostor pro miliardové investice.

Praha teď tvoří územní studii, na jejímž základě by v území mohla vzniknout nová moderní čtvrť s městskými byty. Plány na výstavbu tu mají ale i soukromí investoři včetně PPF nebo Penty.

Návrh městské čtvrti, jejíž podobu teď bude Praha v rámci tvorby územní studie připravovat a diskutovat s veřejností, počítá s vytvořením čtvrti krátkých vzdáleností a s využitím inovativních přístupů, které mají minimalizovat zátěž na životní prostředí.

Cílem by mělo být dosažení uhlíkové neutrality během výstavby i provozu. Posloužit k tomu mají třeba moderní technologie nakládání s odpadem, využívání vlastních energetických zdrojů nebo čištění odpadní vody.

„Po vzoru úspěšných zahraničních příkladů chceme přijít s návrhem na progresivní městskou čtvrť, kde inovativnost rovná se odpovědnost, chápání potřeb obyvatel města a empatický přístup v ochraně zranitelných skupin lidí, zvířat, a rostlin,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

K prvním reálným výsledkům z dílny města je ale ještě daleko. První domy nové městské čtvrti by totiž mohly začít vznikat až začátkem příštího desetiletí. Územní studie, která stanoví pravidla výstavby i umístění důležité infrastruktury, by mohla být dokončená někdy v roce 2024.

Kromě Prahy chtějí ale v Letňanech a na okolních pozemcích stavět i soukromí investoři, jejichž záměry má připravovaná územní studie také zohlednit. A často jde o poměrně velké projekty.

Například na pozemcích mezi stanicí metra a Obchodním centrem Letňany, nazvaných pracovně jako Letňany-západ, hodlají stavět byty dva velcí realitní hráči – Penta Real Estate a Central Group, kteří se spojili, aby území rozvíjeli společně.

„Máme tam pozemky, na kterých připravujeme s Central Group společný podnik. Je to projekt rezidenční výstavby doplněné o komerční funkci,“ shrnuje ředitel Penty Real Estate pro rezidenční a hotelovou výstavbu David Musil.

Podle něj je možné, že na místě vznikne i nějaká forma nájemního nebo studentského bydlení. Pozemky, které se rozkládají asi na pětadvaceti hektarech, ale zatím tvoří zemědělsky využívaná plocha, nejprve tedy bude nutná změna územního plánu.

Velké plány se týkají i stávajícího letňanského sportovního letiště, které vlastní společnosti spadající do skupiny PPF. Na místě letiště by měla v budoucnu vzniknout nová městská čtvrť s byty, obchody, službami i administrativními plochami.

„Na projektu usilovně pracujeme. Vnímáme realitu rozvoje Prahy a je zřejmé, že provoz sportovního letiště v hustě osídleném severovýchodním cípu Prahy není dlouhodobě udržitelný. Pečlivě naplánovaná moderní městská čtvrt, která zohlední potřeby obyvatel v blízkém okolí, přispěje k dlouhodobě udržitelnému rozvoji celého širšího území,“ říká mluvčí Letiště Praha Letňany Miroslav Beneš.

Vizualizace PPF

Jednou z priorit projektu je také vybudování propojovací komunikace, která se má stát objížďkou pro dopravou přetížené Letňany a Kbely. Součástí čtvrti by podle dřívějších vyjádření Vladislava Mináře, který je v rámci PPF jednatelem Letiště Letňany, měly být technologie pro hospodaření s užitkovou a dešťovou vodou, chytré systémy schopné optimalizovat dopravu nebo solární stěny k zachytávání energie a jejího následného využití.

„V průběhu uplynulých tří let jsme hledali názorové průniky s představiteli Prahy a přilehlých městských částí a diskutovali jsme, jak by mohlo území v budoucnosti vypadat. Aktuálně probíhají diskuse s výbory městských částí i magistrátu, které by měly vyústit ve změnu územního plánu a následně další kroky v oblasti stavebního řízení,“ doplňuje Beneš.

O kus severněji, ve stávající zástavbě letňanského sídliště, zase chystá vlastní projekt developerská skupina Odien Group. Ta chce stavět byty pro zhruba šest tisíc nových obyvatel na místě bývalé továrny na letadla a automobily Avia. Pozemky čekají na změnu územního plánu už více než patnáct let.

Do Letňan se ovšem nebudou stěhovat jen obyvatelé nových bytů, ale i firmy a byznys. Obří datacentrum v hodnotě více než čtyř miliard korun plánuje budovat Microsoft vedle autobusových garáží Klíčov jižně od stanice metra.

Pozemky koupila loni na jaře americká společnost od CPI miliardáře Radovana Vítka za 1,5 miliardy, přičemž šlo o vůbec první investici do nemovitostí, kterou v Česku Microsoft udělal.

Pozemky, na kterých by mělo vzniknout budoucí datacentrum | Zdroj Google Maps

Přímo naproti stanici metra má pak vzniknout Administrativní centrum Letňany. V šesti čtyřpodlažních budovách budou kanceláře, obchody, garáže a hotel. Tento projekt na pozemcích společnosti Limmo Letňany spadající do holdingu Lidl už má vydané územní rozhodnutí.