Pokud rádi podporujete kvalitní české produkty a prožíváte jejich příběh od samého začátku, máme pro vás tip. Mladičká designérka Sabina Boháčová, která stojí za novou českou značkou bot Sabina Rich a jejíž značka launchuje kolekci už zítra, byla několik let neznámou postavou v pozadí řady zajímavých projektů.

Její návrhy se už přitom několikrát prošly po mole pražského týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Spolupracovala na botách pro LAFORMELA nebo Petru Ptáčkovou. Má také zkušenosti s navrhováním pro sériovou výrobu v lokální továrně, je podepsaná pod novou, svěží podobou obuvi tradiční české značky Snaha. A teď se rozhodla vstoupit do hry sama za sebe.

Čtěte také: Crocs už netáhnou? Miliardový brand zavřel poslední vlastní továrnu

Na co se od její tvorby můžeme těšit? Dobrý design bot je podle ní minimalistický, komfortní, se špetkou jedinečnosti. „Inspirace je pro mě úplně všude. Často koukám na boty lidem v metru nebo v tramvaji a přemýšlím si, i to stačí,“ popisuje svou inspiraci mladá designérka.

Těžko věřit, že je jí teprve 22 let. Sabina, která si pro svou designérskou kariéru zvolila pseudonym Sabina Rich, vystudovala Střední uměleckou školu textilních řemesel v Praze a pak pokračovala na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni. Z vysoké školy ale odešla a rozhodla se naplno věnovat designu a výrobě bot v praxi.

Sabina Boháčová, designérka a majitelka značky Sabina Rich

„Ideou mé značky je upozornit na špatnou a absolutně nezdravou průmyslovou výrobu bot. Málokdo ví, že přes 75 procent lidí má podélně ploché nohy. To má obrovský dopad na naše klouby, a především na naši páteř.“

Ve své vlastní značce Sabina Rich se chce mladá designérka zaměřit na propojení trendy designu a ortopedických kvalit obuvi.

„O založení vlastní značky jsem snila od začátku, ale vadila mi konzumnost a egoismus, které jsou s módním průmyslem propojeny. Chtěla jsem, aby má značka měla vyšší cíl než se jen zalíbit a vydělat peníze. Proto jsem nakonec zamířila cestou zdravotního obouvání a vytvořila designové tenisky s ortopedickou stélkou na míru pro děti a maminky,“ vysvětluje Sabina.

V první kolekci Sabiny Rich jsou ortopedické tenisky ve čtyřech minimalistických, ale výrazných modelech, variovaných do 16 barevných kombinací. V plánu jsou také lodičky s podporou příčné klenby nohy. Zatím jde výhradně o dámské boty, ale do budoucna by pod značkou Sabina Rich měly vznikat i pánské modely.

„Momentálně jsou moje boty pro maminky, babičky, švagrové a děti. Jednotlivé modely vyrábíme ve stejném provedení jak v dětských, tak v dámských velikostech. Díky tomu mohou být sdílenou radostí s někým blízkým,“ vysvětluje Sabina.

Výroba je česká a drží se tradiční ševcoviny a ruční práce. Základem bot Sabina Rich je takzvaný primeknit či flyknit, speciální pletenina, která se dokonale přizpůsobí tvaru a potřebám nohy. Protože je pro Sabinu důležitá udržitelnost, nechává si tyto materiály vyrábět z recyklovaných plastů.

„Používáme také na zakázku vyrobené ortopedické odpružené podešve a samozřejmě na míru dělané ortopedické stélky. Stélka se bude pro konkrétního zákazníka zhotovovat pomocí speciálních přístrojů přímo v obchodě během několika minut.“

Rozjezd nové značky je pro mladičkou designérku náročný, ale jde do toho naplno. Říká, že značka je jejím splněným snem a je připravená do ní investovat maximum.

„Je to o spoustě plánování a designérská práce je jen malou součástí toho všeho. V tuto chvíli jsem těsně před spuštěním prodeje a teprve čas ukáže, jestli se mé několikaleté úsilí vyplatilo. Naštěstí nejspíš díky mým předchozím zkušenostem to zatím vypadá, že moje plány se od reality příliš neliší.“

Málokterý mladý český designér má reálné zkušenosti nejen s byznysplánem, ale také s průmyslovou výrobou. Sabina do ní pronikla díky spolupráci s jaroměřskou značkou Snaha, která se v posledních letech soustřeďuje na refresh svého tradičního designu a rozšíření nabídky.

„Snahu jsem oslovila před pár lety, byla to shoda náhod a moje iniciativa. Od té doby úzce spolupracujeme a v této chvíli připravujeme novou kolekci jaro/léto 2019. Ta spolupráce mi dala hrozně moc. To nejdůležitější je, že jsem poznala reálnou náplň práce designéra bot. Je totiž obrovský rozdíl mezi vysněnou teorií a praxí, kterou člověk získá až po studiu,“ říká Sabina.

Boty Sabina Rich budou od zítra v prodeji v pražském butiku Kvartýr, který nabízí oblečení a doplňky od mladých českých designérů, a také online.