Letošní turistická sezona by se mohla po třech letech konečně vrátit do normálu. Do většiny zemí se již cestující dostanou bez omezení a společnosti podnikající v cestovním ruchu pro nadcházející léto poprvé navyšují kapacity na úroveň předpandemického roku 2019.
Co letos v létě na trhu se zájezdy čekat? Zatímco poslední tři roky provázela letní dovolené ve většině zemí covidová omezení a zejména loni panovala mezi společnostmi podnikajícími v cestovním ruchu ještě značná nervozita, nakonec poptávka předčila obavy.
Cestující ale naráželi na omezenou kapacitu letišť, aerolinek i často vyprodanou nabídku cestovních kanceláří. To by se letos mohlo změnit: poučeni z loňského poptávkou úspěšného léta vyhlížejí zprostředkovatelé dovolených do nadcházející sezony s optimismem a na letošní léto výrazně navyšují kapacity.
„Aktuální sezona je opět rekordní. Prodeje na letošní léto odstartovaly už loni v září, a jak dobře začaly, tak velmi dobře pokračují,“ uvádí Ilona Topolová, mluvčí jedné z největších tuzemských cestovních kanceláří Blue Style. „S ohledem na minulý rok, ze kterého jsme se poučili, jsme prakticky od začátku navýšili kapacity do všech destinací a teď vidíme, že to bylo jednoznačně správné rozhodnutí,“ pochvaluje si.
Podobné vyhlídky mají na prahu hlavní turistické sezony i další velké tuzemské cestovní kanceláře v Česku. „Za první čtvrtletí roku 2023 máme v předprodejích nárůst o více než sto dvacet procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Pokud nenastanou nějaké nenadálé okolnosti, očekáváme velmi úspěšnou sezonu,“ věří Kateřina Pavlíková, mluvčí cestovní kanceláře Čedok.
Zatímco obecně podle zástupců cestovních kanceláří tradičně zůstává největší zájem o destinace v Řecku, Chorvatsku, Španělsku, Itálii, Turecku, Bulharsku, v Egyptě, Tunisku nebo o Spojené arabské emiráty či Kapverdské ostrovy, obliba roste také u nových a zatím méně turisticky známých míst, která byla dříve z Česka dostupná jen na vlastní pěst. Od letošního roku se ale zařadila do nabídek cestovních kanceláří.
„Úplnou novinkou je například Jordánsko, kam začneme od května létat přímým charterovým letem z Prahy. Zájem o tuto zemi je velký, protože je to destinace, která v sobě spojuje možnosti koupání a relaxu na pláži s bohatou kulturou, historickými památkami i krásnou přírodou,“ láká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer.
Mezi další turismem méně zasažené oblasti, o které roste zájem, patří podle Pavlíkové z Čedoku třeba Černá Hora, Albánie nebo portugalská Madeira. „Čechy láká Černá Hora nebo Albánie, aktivnější cestovatelé volí Madeiru nebo také egyptskou Tabu, odkud jezdí na výlety do vnitrozemí nebo za hranice do izraelského Jeruzaléma i jordánské Petry,“ říká mluvčí nejstarší tuzemské cestovní kanceláře.
„Letos se mimo jiné létá přímým letem do nových egyptských destinací, jednak do střediska Marsa Matruh, kterému se přezdívá egyptský Karibik, ale také do zcela nové destinace Ain Soukhna, která leží nedaleko Gízy,“ dodává Jiřina Ekrt Jirušková, mluvčí agentury Invia, prodávající zájezdy stovek cestovních kanceláří.
Podle Topolové z Blue Stylu se ale vedle objevování nových destinací mění i způsob, jak Češi tráví dovolenou, přičemž stále častěji vyhledávají spíše aktivnější dovolenou. „Stále více klientů chce do destinací, kde lze pobytovou dovolenou, tedy odpočinek u moře nebo u bazénu, kombinovat s aktivitami typu vodní sporty, cyklovýlety, pěší túry nebo poznávání historie,“ popisuje Topolová.
„I na základě těchto preferencí zákazníků stále přidáváme nové destinace jako ostrovy Kypr, Madeira nebo Lefkada. Zároveň ale roste zájem o stálice v portfoliu jako o Mallorcu nebo italskou Kalábrii, kde lze odpočinek s aktivitami kombinovat velmi dobře,“ dodává mluvčí.
Dalším trendem jsou pak podle Petra Šatného z cestovní kanceláře Alexandria takzvané „adult only“ hotely určené výhradně pro dospělé, preferující klidnou dovolenou bez dětí. Podle Pavlíkové z Čedoku roste obliba také u zájezdů vlakem či cestování jednotlivců.
Po třech letech ovlivňovaných pandemií se cestující vracejí i k nákupu dovolených či letenek v předstihu. „Trend silných předprodejů, kdy si klienti rezervují letní dovolenou už několik měsíců dopředu, se určitě vrací. Letní dovolenou si už koupilo o osmdesát pět procent víc klientů než loni touto dobou,“ tvrdí Petr Kostka z cestovní kanceláře Exim tours.
Podobně jako většinu dalších odvětví, také cestovní ruch bude letos provázet meziroční nárůst cen v důsledku inflace. Jak se ale shodují všichni oslovení zprostředkovatelé zájezdů, zdražení zájezdů se bude pohybovat v jednotkách procent a až na výjimky nepřesáhne desetiprocentní hranici.
„Aktuální ceny zájezdů již částečně reflektují zdražení některých vstupů, především letenek a energií, přesto se aktuálně jedná o zdražení relativně mírné, u většiny destinací právě do deseti procent,“ vysvětluje Petr Šatný z cestovní kanceláře Alexandria. Podle Topolové pak většímu zdražování brání předem nasmlouvané ceny, dlouhodobě zafixované především u ubytování.
Zatímco tak například typický pobyt v Egyptě s all inclusive podle agentury Invia loni vyšel průměrně na sedmnáct tisíc korun, letos je to zhruba o dva tisíce víc. Podobně je tomu u dalších oblíbených destinací – tedy až na jednu výjimku.
„Jedinou výjimkou je Chorvatsko, kde je po zavedení eura nárůst výraznější,“ říká Jan Bezděk z CK Fischer. Podle Pavlíkové z Čedoku ale zdražují také vzdálenější destinace, jako je Mexiko nebo Dominikánská republika, kam se vrátili turisté ze Spojených států.
I přes nárůst cen dovolených způsobený především zdražením letenek silnou sezonu vyhlíží také pražské Letiště Václava Havla. To podle svého šéfa Jiřího Pose očekává, že letos v létě dosáhne asi osmdesátiprocentní nabídky destinací oproti roku 2019.
„Oproti loňské letní sezoně nabídneme cestujícím více spojení, a to i přesto, že nadále chybí destinace na Ukrajině a v Rusku,“ slibuje Pos. Letos v létě se tak budou moci cestující z Letiště Praha dostat přímo celkem do 152 destinací, přičemž přibude i několik dálkových spojů včetně přímého letu na Tchaj-wan či opětovného spuštění linky do Spojených států.
Z kratších či středně dlouhých spojů pak letiště nově nabídne třeba lety do Gdaňsku, Bilbaa, Rimini, Jerevanu, Soulu, Maskatu nebo na řecký ostrov Skiathos.