Generální ředitel největší investiční společnosti světa BlackRock Larry Fink doporučuje v současné turbulentní době změnit zlaté pravidlo investování a zaměřit se na nová aktiva.

Akciové trhy momentálně zažívají prudké výkyvy směrem dolů i nahoru. Investoři začínají podléhat panice a červená čísla v investičních aplikacích je nutí zamýšlet se nad svými strategiemi.

Při zhodnocování majetku prostřednictvím investování existuje pár základních pravidel. Jedním z nich je i zlaté pravidlo investování, které investory nabádá držet si poměr investovaných financí na 60 ku 40.

Co to znamená? Šedesát procent se podle tohoto pravidla investuje do akcií a zbývajících čtyřicet procent do dluhopisů. O potřebě diverzifikovat investiční portfolia jiným způsobem se mluví už delší dobu. Teď se rázným vyjádřením do debaty zapojil i šéf amerického investičního kolosu BlackRock Larry Fink.

Podle něj by měl být poměr investic úplně jiný, pokud chtějí lidé své peníze rozmnožovat efektivně.

„Budoucí standardní portfolio bude spíše v poměru 50 ku 30 ku 20 – akcie, dluhopisy a soukromá aktiva, jako jsou nemovitosti, infrastruktura a soukromé úvěry. Motivace je jasná. Ačkoli soukromá aktiva mohou nést větší riziko, poskytují i velké výhody. Například infrastrukturu,“ píše Fink ve výročním dopise investorům.

Fink také připomíná, že moderní teorii portfolia vytvořili nositelé Nobelovy ceny za ekonomii Harry Markowitz a William Sharpe.

„Stala se základem pro standardní portfolio složené přibližně ze šedesáti procent akcií a čtyřiceti procent dluhopisů. Mnoha generacím investorů se na základě tohoto přístupu dařilo, když vlastnili spíše mix celého trhu než jednotlivé cenné papíry. Jelikož se ale globální finanční systém nadále vyvíjí, klasické portfolio v poměru 60 ku 40 už nemusí zcela představovat skutečnou diverzifikaci,“ myslí si Fink.

Výkonný ředitel obřího správce aktiv BlackRock dále uvedl, že většina výkonných ředitelů, se kterými hovořil, „by řekla, že se teď pravděpodobně nacházíme v recesi“.

Většina Američanů nechápe, do jaké míry je cla ovlivní. Dražší budou i panenky Barbie, protože mnoho hraček se vyrábí v Číně.

A tento týden k tomu dodal: „Většina Američanů nechápe, do jaké míry je cla ovlivní.“ Zároveň zdůraznil, že tato geopolitická hra bude mít dopad na běžné lidi. Jak napsal, „dražší budou i panenky Barbie, protože mnoho hraček se vyrábí v Číně“. To se týká také dalších spotřebních produktů.

Na rozdíl od miliardáře Billa Ackmana, který varoval, že svět stojí na pokraji „ekonomické nukleární zimy“, a vyzval prezidenta USA Donalda Trumpa, aby pozastavil svá reciproční cla (což Trump nakonec s výjimkou Číny tento týden udělal), Fink je optimističtější.

Oslabení akciového trhu od středečního oznámení cel je podle něj z dlouhodobého hlediska „spíš příležitost k nákupu než k prodeji“ a nepředstavuje systémové riziko.

„To ale neznamená, že odtud nemůžeme klesnout ještě o dalších dvacet procent,“ podotkl však. Poklesy akciového trhu podle něj poškozují běžné lidi a hlavně ovlivní jejich výdaje.

Je velkou neznámou, co se stane po devadesátidenní pauze, kterou Donald Trump zavedl, pokud cla začnou opět platit.

„Realita je taková, že 62 procent Američanů teď investuje do akcií. Otřesy zmrazí čím dál větší spotřebu. Myslím, že to začneme pozorovat opravdu velmi brzy,“ završuje Fink.

info Foto Daniel Torok, The White House / Wikimedia Commons (Public domain)
Americký prezident Donald Trump rozpoutal svými cly chaos na akciových burzách.