Představte si, že byste mohli nosit telefon několik dní v kapse, aniž byste ho museli jen jedinkrát odložit kvůli dobití baterie. Sen, který by přivítali hlavně pracovně vytížení lidé, se už brzy může stát realitou. Britská technologická firma Intelligent Energy totiž začala podle deníku The Telegraph vyvíjet spolu s Applem jednorázovou baterii pro iPhone, která má vydržet celý týden bez nutnosti dobití.

Princip, na němž tahle technologie funguje, je následující: elektřina se vyrábí ve vodíkovém palivovém článku, kde se vodík mísí s kyslíkem. Tím vzniká malé množství vodní páry, která uniká přes zabudovaný větrací otvor. Intelligent Energy má na tenhle postup patent a díky němu už také stihla vyvinout populární externí nabíječku zvanou „Upp“, která se prodává od loňska.

Špatnou zprávou je, že tenhle skvělý koncept má několik vad na kráse, jež celý výrobní postup pravděpodobně ztíží. Největší překážkou je zmíněná pára vznikající při výrobě elektřiny. Na tu je Upp vybavena malými ventilátory, které rozhánějí vzduch po obvodu palivového článku. K tomu, aby větrací otvory mohly fungovat, ale musejí zůstat odkryté. Což v praxi znamená, že nabíječka nemůže být schovaná třeba v batohu, a pokud bychom o ní skutečně uvažovali jako o baterce do telefonu, nemohl by ji člověk nosit ani v kapse. Což může být pro technologii stavěnou pro mobilní trh docela problém.

uppka_sharp

Potíží nabíječky by mohla být i její velikost, váha (externí nabíječka je velmi těžká) nebo cestování letadlem – převoz vodíkového palivového článku vám spolehlivě zajistí zvýšenou pozornost letištní ochranky. Henri Winand, generální ředitel Intelligent Energy, nicméně vyvrací pochyby tvrzením, že jeho firma dokáže udělat novou baterii natolik tenkou, že se bez problémů vejde i do již existujících přístrojů (iPhone 6) bez nutnosti jejich změn i použití staré dobíjecí baterie.

Což jsou poměrně odvážná slova vzhledem k tomu, jak je nabíječka Upp velká a nešikovná. A pokud to bude probíhat stejně jako v jejím případě, kde dobitou baterii musíte vytáhnout a vyměnit ji za novou v jednom z určených obchodů Apple, může se stát, že mimo velké metropole budete mít prostě smůlu.

Jasnou výzvou tak pro Apple a Intelligent Energy zůstává vytvořit snadno nahraditelnou a cenově dostupnou baterii, kterou bude možné hned po uvedení na trh sehnat ve všech obchodech. A ještě maličkost – jelikož všichni víme, jak to chodí s technikou, celé to zkrátka musí fungovat. Teprve potom, co se tyhle patálie podaří překonat, bude jasné, že pokrok v oblasti vývoje baterií postoupil kupředu.