skip to main content
Breaking News

Nové jméno i strategie. Enern vyděluje agendu rozvojových investic

Po deseti letech přišel čas na změnu. Investiční skupina Enern vyděluje svou agendu v oblasti venture kapitálových investic a mění strategii. To vše pod značkou Kaya. V jejím portfoliu najdete řadu úspěšných projektů, jako jsou Booksy, DocPlanner, Twisto nebo Rohlík.cz.

Oproti dosavadnímu zvyku, kdy většina investic fondu startovala v rámci takzvaného late-seed – tedy fáze, kdy mají firmy již relativně vyladěný produkt a připravují se na první velké peníze, se firma nově zaměří na investice do startupů v jejich počátečních fázích.

Fond má na investice přichystané necelé dvě miliardy korun. Na obzoru je pak další navýšení částky. Cílem je také podporovat rozvoj Prahy a Varšavy v přední evropské technologické huby.

Reklama

„Zakladatelé startupů ze střední a východní Evropy jsou často globálně orientovaní, navíc vybavení silnými technologickými dovednostmi a obdivuhodnou touhou prorazit. S naším celoevropským týmem partnerů, venture partnerů a scoutů se nacházíme ve výjimečné pozici, ze které můžeme podporovat startupy napříč celým kontinentem,“ říká Martin Rajčan, jeden z partnerů fond. Vedle něj v čele Kaya stojí také Tomáš Obrtáč, Tomáš Pačinda a Pavel Mucha, který je zároveň zakládajícím partnerem celého Enernu.

Oddělením venture kapitálových aktivit se Enern posouvá do pozice investiční platformy, která sdružuje rodinu investičních příležitostí – vedle Kaya se jedná o Enern Real Estate a také Orbit Capital zaměřující se na venture debt.

Celkově má nyní Enern pod správou aktiva v hodnotě půl miliardy eur.