Ukrajinský prezident Zelenskyj předložil tamnímu parlamentu návrh zákona, který upravuje pravidla pro všeobecnou mobilizaci a zásadním způsobem zpřísňuje jejich neuposlechnutí. Ukrajincům, kteří by se z ciziny nevrátili domů bránit svou vlast, by nehrozila pokuta ve výši několik desítek eur, ale rovnou propadnutí majetku.

Parlament však v pátek 15. dubna zákon nepodpořil. Dá se nicméně očekávat, že v návaznosti na současnou situaci na východě Ukrajiny bude, nejspíše v pozměněném znění, znovu předložen.

Současná pravidla pro všeobecnou mobilizaci se netýkají mužů, kteří se aktuálně nachází mimo Ukrajinu. Toto potvrdil ve svém prohlášení ukrajinský velvyslanec v České republice již koncem února. Mnoho mužů i žen však odešlo svou vlast bránit dobrovolně.

Dle posledních informací je počet zájemců o službu v ukrajinské armádě vyšší, než je schopna země vzhledem k množství zbraní a techniky přijmout. Tato situace se však může rychle změnit za předpokladu, že se dodávky zbraní na Ukrajinu zvýší.

„V případě, že by prošel zákon zaměřený na návrat Ukrajinců do vlasti v podobě, jakou představil minulý týden prezident, existuje šance, že by odjela většina mužů. Což by znamenalo obrovské ohrožení pro českou ekonomiku, a proto je nevyhnutelné urychleně reagovat,“ varuje Martin Malo, generální ředitel personální agentury Grafton.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium