Miliardové projekty po celé Praze dávají novou tvář starým, ale významným budovám.

Rakouský ekonom Joseph Schumpeter zformuloval v roce 1942 teorii kreativní destrukce, která říká, že se musí zničit něco starého, aby se uvolnilo místo pro něco nového, lepšího.

Kdybychom chtěli tuhle teorii vztáhnout na development, zjistíme, že ničit rozhodně není vždy potřeba. Občas stačí to staré jen trochu nakopnout.

V Praze aktuálně stavebníci nebo projektanti pracují na několika rekonstrukcích a přestavbách, které mají dát starým a často už dost zašlým budovám novou tvář a mnohdy i novou funkci.

Ale zároveň zachovávají jejich cennou podstatu. Miliardy do nich posílají soukromí investoři, ale třeba i hlavní město. Tohle je výběr pěti významných současných faceliftů.

Máj

Investor: Amádeus Real Estate
Cena: 4 miliardy
Kdy bude hotovo: polovina roku 2024

Před osmačtyřiceti lety se na rohu Národní a Spálené otevřel obchodní dům Máj podle návrhu architektů Johna Eislera, Miroslava Masáka a Martina Rajniše.

Příští rok čeká Máj znovuotevření po čtyřmiliardové rekonstrukci, která mu navrátí některé původní prvky a zároveň dá nový impulz interiérům.

Developerská společnost Amádeus Real Estate, která dům koupila v roce 2019 od skupiny Tesco, plánuje nakupujícím otevřít devět z celkových jedenácti podlaží, kterými Máj disponuje.

V přízemí zůstane supermarket Tesco, první patro bude patřit retailovým obchodům, druhé patro zaplní food court. A v osmém patře bude pro veřejnost přístupná terasa s výhledem na Prahu.

Rekonstrukce je teď zhruba ve své polovině.

Intercontinental

Investor: R2G
Cena: 2,6 miliardy

Kdy bude hotovo: 2024

Ikonická stavba z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, kterou ale negativně poznamenaly necitlivé zásahy z éry normalizace.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium