Premiér Petr Fiala vyjede na podzim s podnikateli do několika afrických států. Od cesty očekává nové kontrakty a zakázky pro obranný průmysl. Řekl to po čtvrteční návštěvě vlašimského závodu na výrobu munice Sellier & Bellot.

Obranný průmysl je podle Fialy důležitý pro český export, jde o klíčovou součást české ekonomiky. Po jednání Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory Fiala poukázal na to, že tři důležité české zbrojařské firmy v jednom roce odvedly na dani z příjmu o miliardu korun navíc.

„Naše zbrojní výroba je více než z 90 procent závislá na exportu, a proto je také strategicky důležitá úloha státu a podpora tohoto typu vývozu,“ podotkl premiér. Kromě ekonomického významu obranného průmyslu připomněl i jeho význam strategický a bezpečnostní.

České zbrojařské firmy jsou podle Fialy úspěšné na zahraničních trzích, kde posilují své pozice nebo pronikají na trhy nové. Vláda pro to chce dál vytvářet diplomatické a mezinárodně politické podmínky. „Chystáme na podzim cestu do několika afrických států, kde předpokládám, že se nám opět podaří ve spolupráci s podnikateli získat nové kontrakty a nové zakázky pro náš obranný průmysl,“ uvedl premiér.