Vychází jarní Forbes NEXT plný technologií, budoucnosti i inovací. O čem je? O biohackingu – a jak tenhle fenomén dělá z lidí kyborgy.

Přečíst si můžete taky o českém fondu hledajícím tajemství nesmrtelnosti, o umělých očích, rukách a umělé inteligenci. Máme pro vás boom kryptosvěta, další ofenzivu elektromobility i předpovědi českých vizionářů pro příští dekádu.

Nový Forbes NEXT je tady a nechá vás nahlédnout do budoucnosti.

– O myších a lidech. A umělé inteligenci. Velký rozhovor s Ondřejem Bajgarem, českým vědcem, který se věnuje výzkumu bezpečnosti AI v Institutu budoucnosti lidstva v Oxfordu.

„Pravděpodobnost, že do konce tohoto století jako lidstvo kvůli umělé inteligenci vyhyneme, je podle mě klidně kolem deseti procent,“ říká Bajgar.

Ondřej Bajgar | Foto Michael Tomeš

Jak existenciální hrozbě ze strany umělé inteligence zamezit? Jak může poskytovat člověku to, co je skutečně k jeho prospěchu? Odpovědi najdete v interview, které je temné i zábavné a nechybí mu ani vsuvka s alegorickou bajkou.

– Mise 130. Brzo bychom mohli běžně žít do 130 let a stovku oslavit v plném zdraví. Petr Šrámek na to vsadil peníze svého fondu a investuje do světových firem, které se snaží vyléčit nemoc zvanou stárnutí. Je libo třeba celotělovou transfuzi mitochondrií?

– Biohacking 101. Jak si překódovat tělo a hlavu pomocí technologií vám prozradí český tým Code of Life i světový rekordman v plavání pod ledem David Vencl. Máme pro vás taky ruce pro kyborgy, izraelský startup OrCam, jenž nevidomým vrací zrak a neslyšícím sluch, a záchodové prkýnko, které vám může zachránit život.

– Kryptoboom. Co jsou to ksakru ty NFT a jaktože se prodávají za miliardy? Které světové korporace už teď skrze blockchain ovlivňují vaše životy? Jakým zemětřesením si prošel svět bitcoinu za poslední rok? Co je to DeFi a k čemu může být dobré?

Foto Boys Play Nice

– Dům, kde topí krypto. Na první pohled to vypadá jako obyčejný rodinný dům. Až do chvíle, kdy se před vámi najednou odsune kus terasy a pod ní se objeví tajný vstup do podzemí, kde se ukrývají blikající neonové stroje na těžbu kryptoměn. Vítejte v domě budoucnosti, který už teď stojí v Buchlovských horách.

– Elektroofenziva. Mysleli jste si, že se konce spalovacích motorů nedožijete? Chyba lávky. Máme pro vás harmonogram toho, kdy největší automobilky nadobro pohřbí benzin a naftu. Ukážeme vám vize pro interiéry aut budoucnosti. A taky jsme jako jedni z prvních projeli nové BMW iX3.

– Vize 2030. Pěti chytrých vizionářů jsme se zeptali, kam se jako společnost řítíme a co nás čeká na exitu 2030. Jak bude vypadat svět na konci téhle dekády?

Podle vědce Michala Pěchoučka nás na každém kroku bude doprovázet umělá inteligence, bezpečná a vysoce regulovaná, stoprocentní součást našich životů. Velkým tématem budou taky mentální antiviry a svoboda digitálního života.

Václav Dejčmar šel ve své odvážné vizi ještě dál a tak se můžete začíst do jeho dystopické povídkové eseje… „Léto 2030. Venku 42 stupňů a všechny klimatizace běží naplno. Já si dnes dávám pátou studenou sprchu…“

Předplatné Forbesu Forbes NEXT

– A dozvíte se taky… Jak se německý CureVac a automobilka Tesla daly dohromady a vyrobily 3D tiskárnu na výrobu léků, která v létě vytiskne i první vakcíny.

Jak to vypadá, když robot píše divadelní hru. Jaké gadgety používají lidé, kteří technologiemi mění Česko a někdy i svět.

A nebo jaké to je na planetě, kde noc i den trvají věky a nikdy se nestřídají.