skip to main content
Forbes NEXT

Nový Forbes NEXT: byznys na Marsu, hvězdné války miliardářů a jak těžit bitcoin v dole

Reklama

Vychází podzimní Forbes NEXT a kromě technologií, budoucnosti a inovací je taky plný kosmických dálek. Jak Elon Musk, Jeff Bezos a Richard Branson privatizují vesmír? Kdo budou první Češi na Měsíci? A jaké to je mít v kolonce povolání napsané kosmický architekt?

I tohle jsou příběhy, které najdete najdete v podzimním Forbesu NEXT. K tomu navíc nejlepší startupy Česka, novinky ze světa elektromobility, reportáž o tom, jak se dá těžit bitcoin v uhelném dole nebo roboty všeho druhu, které skáčou parkour i operují lidská břicha.

Nový Forbes NEXT je tady a ukáže vám budoucnost.

– Jsme zde zemí spjatí. Rozhovor astrofyzika Jiřího Grygara s jeho synem Lukášem. Grygar starší se narodil v roce, kdy proběhly první raketové zkoušky budoucí Jet Propulsion Laboratory. Letos mohl sledovat, jak další sonda tamní výroby dosedá na Mars.

Ve velkém bilančním rozhovoru vědec mluví nejenom o tom, co mají společného vesmírný výzkum a Jan Neruda, ale i jak se Češi významně podíleli na vzniku nejrozsáhlejší světové observatoře na detekci kosmického záření.

Foto Michael Tomeš

– Byznys na Marsu. Dobývání vesmíru nabralo nový dech. Stojí za tím miliardářské hvězdné války i čistý kalkul. Ve vesmíru totiž poletují triliony dolarů. Jak o ně bojují Jeff Bezos s Elonem Muskem a co bude z plánů do pěti let kolonizovat Mars?

– Češi na Měsíci. Poslední člověk, který kráčel po Měsíci, byl Eugene Cernan, americký astronaut českého původu. Po půlstoletí se znovu chystá pilotovaná lunární mise – a opět ponese českou stopu. NASA si ke spolupráci přizvala pražskou společnost Advacam, která svými detektory záření pomůže chránit astronauty i elektroniku. První česká firma tak přistane na Měsíci.

Archiv NASA
Reklama

– Povolání? Vesmírný architekt. Rozhovor s Ondřejem Doule, člověkem, který má job budoucnosti: Navrhoval simulátory pobytu ve vesmíru, základny na Marsu nebo hotel na oběžné dráze. Teď staví pro NASA lunární stanici Gateway, orbitální pevnost, která umožní mezipřistání mezi Měsícem a Zemí.

– Krypto z uhelného dolu. Bitcoin je žrout elektřiny, který ročně přitopí zemské atmosféře čtyřiceti miliony tun oxidu uhličitého. V reportáži z Ameriky ale uvidíte, jak se dá krypto těžit ekologicky. A vydělat na tom hromady peněz. Bitcoin tam těží na starých uhelných haldách, ale i z nárazových přebytků energie z větru a slunce.

Foto Aaron Kotowski

– Kdo bude další jednorožec. V novém Forbesu NEXT jsme se podívali taky na to, kdo jsou nejlepší startupisti Česka, jak se dostali na vrchol českého byznysu a kdo je z jejich trůnu možná za pár let vyšoupne. A taky co správný startupista nutně potřebuje k životu.

– Roboti vpřed. Na výšku 1,5 metru, 89 kilo, 28 kloubů, k tomu nejkompaktnější pohyblivá hydraulika na světě a vnitřnosti 3D tištěné z odlehčených kosmických materiálů. Tak vypadá robot, který skáče a metá salta. Máme ho v novém Nextu stejně jako robůtka, který dokáže nahradit chirurga a odoperuje vám břišní kýlu.

– Nabíječ z budoucnosti. Kdyby Marty McFly v trilogii Návrat do budoucnosti necestoval v čase v DeLoreanu DMC-12, klidně by mohl sedět za volantem Hyundai Ioniq 5. Tak futuristická je tahle korejská sázka na elektromobilitu. Nakonec ale za ten volant místo Martyho sedl náš kolega Ondřej Kinkor a svoje dojmy pro vás sepsal v autotestu.

Foto Michael Tomeš

– Nerušit, dobíjíme! Jestli chcete jezdit autem, budete v následujících letech potřebovat baterie. Hodně baterií. Z čeho vznikají, jak dlouho nám v autech vydrží a co se s nimi stane, až přestanou sloužit?

– Sejdeme se v metaverzu. Přestěhuje nás tam všechny Mark Zuckerberg, Ralph Lauren už pro tenhle virtuální svět šije virtuální oblečení a vy se v novém vydání Nextu dozvíte, jak s tím vším souvisí nedostatek čipů.

Předplatné Forbesu

– A k tomu ještě… V novém Nextu toho najdete mnohem víc. S kým nejlevněji a nejdřív vyletíte na oběžnou dráhu a ještě dál? Jak se do vesmíru dostat zadarmo? Proč novou kariéru možná najdete v deepfake videích? Co všechno předpověděl Star Trek? Kde je první průmyslová továrna na maso ze zkumavky? Jak vypadá pouštní město budoucnosti za 400 miliard dolarů? Tak honem ke stánkům.

Reklama
Reklama