Ukrást se dá všechno včetně údajů z vaší platební karty. V Česku to zatím není velký problém, ale v Americe přijde ročně zhruba 10 milionů lidí o svá data na kartách s čipem. Tedy těch, které umožňují bezdotykovou platbu. Stačí, abyste měli kartu v kapse. Zloděj se k vám někde v tlačenici přiblíží s nenápadným skenerem o velikosti tabletu a během vteřiny okopíruje všechny potřebné údaje, s jejichž pomocí pak může nakupovat na internetu a úspěšně vám vyluxovat konto. Stejně se dá „okopírovat“ třeba cestovní pas s čipem.

Problém se řeší všelijak. Existují ochranná pouzdra, bezpečné peněženky, někdo dokonce balí platební karty do alobalu. Ovšem skutečně elegantním řešením je novinka, která zrovna teď přichází na trh. Firma Betabrand ze San Francisca ve spolupráci s výrobcem antivirového programu Norton navrhla kalhoty a sako s kapsami opatřenými speciálním vláknem, kterými žádná čtečka nepronikne.

betabrandsjeans

Pánské džíny za 168 dolarů a černé dámské sako s kapucí za 198 dolarů ve skutečnosti zatím neexistují, můžete si je ale právě teď objednat.

sako3

Firma Betabrand prodává oblečení pomocí crowdfundingu. Konkrétně to funguje takto: na jejich internetových stránkách si vyberete výrobek, který se vám líbí. Firma čeká, dokud se nepřihlásí dost lidí, kteří jsou ochotní koupit stejnou věc. Teprve pak dá svoje boty, třička, kalhoty nebo tašky do výroby a vy je právě v tomto momentě zaplatíte. Pokud jste měli dost odvahy a objednali si oblečení, které existovalo do té doby jen na obrázku, dostanete na něj až 25 procent slevu.

O pánské džíny s dvěma bezpečnostními kapsami je velký zájem, takže se začnou prodávat koncem února. Blejzr zatím nenasbíral dost fanoušků. Začátek produkce odhaduje firma na svém webu někdy na březen.

Jak napsal novinář Ian Paul z počítačového magazínu PC World, nic nebrání tomu, aby se z této technologie stala masová záležitost. Zřejmě není daleko doba, kdy budou stejným vláknem prošité třeba kapsy běžných levisek.