skip to main content
Tesla

Začátek konce lidstva? Tesla představí prototyp robota, co za vás dojde na nákup

„Na rozdíl od našeho superpočítače Dojo, tohle není opravdové,“ okomentoval s úsměvem šéf Tesly Elon Musk lehce bizarní taneční vystoupení člověka v bílém kostýmu robota. Na to došlo na samém konci včerejší prezentace nazvané AI Day, během níž inženýři Tesly představovali nové technologie automobilky zaměřené na umělou inteligenci.

„Nenechte se ale mýlit, Tesla Bot bude skutečností,“ řekl Musk a prozradil, že automobilka chce už během příštího roku vyvinout prototyp humanoidního robota s jednoduchým názvem Tesla Bot.

Ten má podle Muska sloužit pro nebezpečnou, repetitivní nebo nudnou práci, do které se nechce lidem, ale i zvládat každodenní úkoly, jako je třeba nákup potravin.

„Pokud se trochu zamyslíte nad tím, co děláme s auty, musí vám být jasné, že Tesla je pravděpodobně největší světovou společností v oblasti robotiky. Protože naše auta jsou jako polovědomí roboti na kolech,“ vysvětloval Musk, proč se automobilka pouští do vývoje humanoidních robotů.

Robot, který má vypadat podobně jako tanečník v obleku, který Muskově novince předcházel, má měřit 172 centimetrů a vážit asi 57 kilogramů.

V místě, kde mají jeho lidské předlohy z masa a kostí obličej, bude mít Tesla Bot displej zobrazující důležité údaje. Pohybovat se má maximální rychlostí osm kilometrů za hodinu a měl by uzvednout maximálně dvacetikilové břemeno.

Podle Muska bude robot přátelský. „Plánujeme ho nastavit tak, že díky jeho mechanické a fyzické úrovni od něj můžete utéct a s největší pravděpodobností ho i přemoci,“ řekl Musk, jako by už předem očekával otázky, co bude lidstvo dělat, až mu se jeho robot vymkne z rukou.

Reklama

Vize Tesly je taková, že její robot přispěje transformaci světové ekonomiky tím, že pomůže snížit pracovní náklady a nahradí lidskou práci v mechanicky se opakujících činnostech. Musk své vystoupení uzavřel pozvánkou pro všechny experty z oboru, aby se k týmu vyvíjejícímu Tesla Bota přidali.

Prezentace Tesly

Muskova prezentace ale nebyla jen o robotovi, který bude podle představ šéfa Tesly v budoucnu lidem chodit pro nákup. Automobilka představila také další novinky v oblasti umělé inteligence. Předně se mluvilo o pokroku ve vývoji už zmiňovaného superpočítače Dojo.

Ten bude společnost využívat ke zdokonalování svého asistenčního systému Tesla Autopilot. Pro něj vyvíjí i balíček plně robotického řízení, který využívá kamerový systém a zpracování vizuálních dat a je postaven na vyspělé neuronové síti. A právě pro trénink této neuronové sítě se využívá superpočítač.

Ganesh Venkataramanan, šéf divize Tesly, která se zabývá autopiloty, včera představil nový čip, jejž automobilka kompletně vyvinula a který má sloužit právě pro superpočítač Dojo.

Díky němu má být podle Muska počítač pro trénink neuronové sítě schopný pracovat s daty čtyřikrát rychleji než jakýkoli jiný systém na světě. Musk během prezentace uvedl, že Dojo má být funkční v příštím roce a jím vytrénovaný AI software by se majitelům elektromobilů Tesla nahrál jako update.