Další zachmuřený detektiv a jeho nový temný případ? Ano! Nový Perry Mason ze 30. let na HBO ale přesto vypadá lákavě. Přinášíme výběr seriálových novinek na červen, mezi nimiž je i animovaný muzikál z Central Parku, jehož melodie z hlavy nevytřesete.

Jednotky vesmírného nasazení (právě na Netflixu)
Tvůrci amerického Kanclu vyrukovali na Netflixu s poměrně výpravnou a hvězdně obsazenou komedií, v níž Steve Carell tentokrát představuje generála americké armády, který se specializuje na vesmírnou obranu.

V praxi to znamená, že řídí obří komplex v coloradské poušti a v práci hasí požáry nejrůznějšího typu. Vědecký tým řízený Johnem Malkovichem na něj hledí skrz prsty, opravit satelit musí posílat šimpanze a vláda mu do toho chce seškrtat rozpočet. Mimochodem, toho šimpanze hned ve druhé epizodě zajmou čínští astronauti.

Tyhle jednotky tak paradoxně neoperují ve vesmírném vzduchoprázdnu, ale s různou úspěšností střílejí i na reálné terče. Carell ostatně na rozpočtovém slyšení potkává například zabedněné republikány či urputnou senátorku připomínající populární kongresmanku Alexandriu Ocasio-Cortez.

Vesmírné jednotky musí odrážet i první dámu, která jim navrhne nevyžádanou řadu nefunkčních uniforem, Carell však prožívá i trable doma se svojí dcerou. Během prvních půlhodinových dílů se možná jen párkrát uchechtnete, humor Carella a spol. ale postupně míří čím dál jistěji ke hvězdám.

Central Park (právě na Apple TV+)
Po temné kriminálce, dramatu o MeToo či fantasy přichází Apple… s animovaným muzikálem! Jmenuje se Central Park a stojí za ním muzikálový herec Josh Gad a tvůrce seriálu Bobovy burgery (ano, vážně) Loren Bouchard.

Novinka se točí kolem správce Central Parku, jeho manželky novinářky a jejich dvou dětí. Neobyčejně obyčejný rodinný život pkomentuje pouliční zpěvák, kterého mluví a zpívá právě Josh Gad, známý třeba z nedávné Krásky a zvířete. To ale není všechno.

Z mrakodrapu na všechny shlíží protivná bohatá podnikatelka, která chce Central Park koupit v rámci „největší realitní transakce v dějinách“ a kterou s gustem mluví Stanley Tucci. Úvodní epizody Central Parku ve svých muzikálových scénách připomenou trochu zhrublou verzi disneyovky Kouzelná romance, nevtíravě milá a oddychově neškodná novinka v sobě však má nakažlivé kouzlo i potenciál.

Bratrstvo pěti (na Netflixu od 12. června)
Režisér Spike Lee na sebe naposledy upozornil výbornou mrazivou komedií BlacKkKlansman, v níž se černý policista se svým bílým židovským kolegou infiltrovali mezi rasisty do Ku-Klux-Klanu. Film měl parametry policejní buddy komedie o dvojích identitách, neváhal ale komentovat i současnou Ameriku a policejní brutalitu, když k závěrečným titulkům přidal reálné záběry z nepokojů v Charlotesvillu.

V novém očekávaném snímku Spikea Leeho, který měl být mimo soutěž uveden na zrušeném festivalu v Cannes, jde opět o návrat do let minulých. Čtyři černošští veteráni z Vietnamu se vracejí na místo boje, aby uctili padlého kamaráda. A také našli schovaný poklad. Dá se očekávat, že ani tentokrát se příběh neobejde bez společenského komentáře – a to i z důvodu, že premiéra přichází v době, kdy Amerika zažívá největší rasové nepokoje za poslední desetiletí.

Perry Mason (na HBO GO od 22. června)
Brilantní právník, který pracuje i jako soukromé očko, se poprvé objevil v novelách spisovatele Erlea Stanleyho Gardnera už ve 30. letech. V seriálech zapsaných v kolektivní paměti i díky častým reprízám si ho zahrál Raymond Burr, v nové detektivní dobovce od HBO ale předává žezlo Matthewu Rhysovi. A očekávání jsou velká.

Projekt, kolem něhož se v jednu chvíli motali tvůrci Temného případu, umisťuje pronikavého, avšak zachmuřeného právníka do Los Angeles roku 1931. Zbytek země se sice potýká s velkou hospodářskou krizí, Los Angeles však vzkvétá. Městem ale otřese únos malého dítěte, který se nečekaně stane případem desetiletí. Pokud bude mít osmidílná minisérie úspěch, určitě nepůjde o Masonův poslední případ. Podle tvůrců má být totiž novinka jeho originem.

Zmizím ve tmě (na HBO GO od 28. června)
Spisovatelka Michelle McNamara před čtyřmi lety tragicky zahynula, když se předávkovala léky proti úzkosti. V posledních letech života ji přitom zcela pohltil kriminální případ zabijáka přezdívaného Golden State Killer, který v Kalifornii mezi lety 1974 a 1986 spáchal 13 vražd a více než 50 znásilnění.

Šestidílná dokusérie vychází z knihy Zmizím ve tmě, kterou po autorčině smrti dokončil mj. i její manžel, herec Patton Oswalt. Výsledek tak může fungovat jako ponor do mysli autorky, která byla kriminalistikou doslova posedlá, ale i jako studie děsuplného skutečného případu, který se dočkal kýženého twistu až po spisovatelčině smrti. V dokusérii složené z archivních materiálů, rozhovorů s oběťmi i nikdy neuveřejněných nahrávek mluví Michelle McNamara herečka Amy Ryan.