Během třiceti let vystřídala celou řadu topmanažerských pozic v Česku i Evropě. Před čtyřmi lety zakotvila u Petra Kellnera a Jiřího Šmejce. Zdálo se, že to bude poslední velké angažmá její kariéry. Není. Renata Mrázová v 51 letech nečekaně skočila do fintechu. A poslouchala, že je blázen. 

Tohle je rozhovor o tom, jak těžké je někdy lidem vysvětlit, že ještě nechcete jít do penze, když máte nejvíc sil, chuti a energie, co jste kdy měli. Všude se stále mluví a píše o tom, jak se člověk nemá bát zkusit něco jiného. Jak důležité je vystoupit ze své komfortní zóny. Neustrnout. Stále se posouvat dopředu.

Že věk je jenom číslo a jak důležité jsou v životě změny a proč je třeba neustále zůstat v pohybu. A že ani pro ženu dnes není nic nemožné, naopak. Jsou toho plné motivační příručky, konference o leadershipu, debaty i články v časopisech.

Přesto téhle ženě, špičkové topmanažerce, i její zkušené kolegyně z byznysu, mnohdy členky našeho žebříčku nejvlivnějších žen Česka, řekly, že je blázen, když se v jednapadesáti po hlavě pustila do úplně nového, neznámého byznysu, navíc v nadupaném technologickém odvětví. Už mohla mít přece klid.

„Tak samozřejmě, že jsem asi trochu blázen,“ krčí rameny, když v průběhu našeho rozhovoru dojde na tuhle poznámku. „Samozřejmě že už bych to nemusela dělat.“ Jejím novým působištěm se stala mezinárodní finanční skupina FNZ.

„Mám vystudované finance a byznys. K číslům jsem vždycky měla blízko. Když přišla nabídka od FNZ, přišlo mi to jako to nejlepší řešení. A vůbec jsem nepřemýšlela nad tím, zda zvládnu pracovat s ajťáky, kteří jsou často o generaci mladší, než jsem já.“

FNZ, založená v roce 2003 na Novém Zélandu, je mezinárodní společnost, která poskytuje technologické platformy pro správu majetku významným finančním institucím. Jako přední světová technologická platforma působí na více než třiceti mezinárodních trzích v Evropě, Asii a Tichomoří, Jižní Africe a Severní Americe.

Česká top manažerka je členkou jejího nejvyššího vedení. Společnost FNZ vznikla před dvaceti lety a dnes je rozkročená po celém světě, v Evropě patří mezi jejích 650 korporátních klientů prakticky všechny velké bankovní a pojišťovací ústavy.

Firmu kdysi založil novozélandský podnikatel Adrian Durham, mezi její významné investory patří singapurský obr Temasek nebo fond bývalého amerického viceprezidenta Ala Gora, Generation Investment Management. Loni investoři ocenili FNZ, v níž dodnes zaměstnanci drží třetinu akcií, na dvacet miliard dolarů.

Renata Mrázová je jedinou Češkou ve vrcholovém managementu této firmy. Renata Mrázová už má přitom odpracováno. Mohla by pomalu jít na odpočinek. Během své bezmála třicetileté kariéry si už vyzkoušela celou řadu topmanažerských pozic v Česku i v Evropě.

Forbes Digital Premium