Na české venture kapitálové scéně je poslední dobou pěkně živo. Poté, co druhý fond otevřel brněnský Y Soft a na začátku srpna se naplno rozjel fond Nation1 Marka Moravce a Jaroslava Trojana, se nyní o slovo hlásí Fazole Ventures.

Nový vehikl, za nímž stojí majitel Vafo Praha Pavel Bouška, finančník Luboš Černý a manažer Pavel Přikryl, se zaměřuje na rané investice do technologických startupů z oblasti B2B. Primárně míří do segmentu energetiky, bankovnictví, dopravy nebo retailu.

Palebnou sílu přesně stanovenou nemá, stejně jako počet projektů, které by chtěl ročně podpořit. „Budeme se orientovat podle aktuální situace na trhu, což je dáno i rodinnější povahou našeho fondu,“ vysvětluje managing partner Fazole Ventures Pavel Přikryl, který je tahounem fondu a zároveň vede pražský coworking Opero.

Managing partner fondu Fazole Ventures Pavel Přikryl

Přikryl byl také tím, kdo s celou myšlenkou na nový fond přišel a kdo 26. nejbohatšího Čecha, s nímž má vazby například přes již zmíněné Opero, oslovil. A ačkoli se Bouška primárně věnuje svému core byznysu v rámci výrobce zvířecích krmiv Vafo Praha a srdcové investice spravuje přes family office Fermia, na svěží nápad kývl a přislíbil většinu finančních prostředků.

„Investice do technologických startupů jsou pro mě zajímavé ze dvou důvodů. Zaprvé, když dobře vyberete, mohou přinést opravdu zajímavý výnos. Zadruhé mi umožňují sledovat a být u důležitých trendů, inspirovat se novými řešeními a přístupem a to celé používat ve vlastním podnikání,“ popsal pro Forbes.cz svou motivaci třiačtyřicetiletý miliardář.

V praxi se nicméně bude držet v povzdáli a dávat finální zelenou plánovaným investicím. Na těch se podle Přikryla mají podílet i fyzické osoby, respektive významní experti z daných odvětví, kteří ale přímo ve fondu peníze nemají. „Naší ambicí je vytvořit jakýsi venture kapitálový klub,“ podotýká Přikryl. Díky této strategii se prý jednak prohloubí znalostní fond, z něhož mohou zainvestované startupy čerpat, ale také se jim otevřou dveře do velkých firem, kde mají jednotliví angel investoři kontakty.

Kromě prvního, ještě v tichosti podpořeného, projektu Data Sapiens nyní fond Fazole Ventures poslal 15 milionů korun do brněnského startupu Whalebone. Ten se zabývá kyberbezpečností na úrovni DNS – zjednodušeně řeší například e-maily, které se tváří, že jsou od banky, ale přitom se jen z uživatelů snaží vymámit citlivé údaje.

„Pánové z Whalebone vyvinuli skvělý produkt, po němž je poptávka, a zároveň ho už dokázali implementovat u velkých klientů v zahraničí, což je skvělé znamení,“ zdůrazňuje Přikryl.

Investice proběha již v kýženém režimu, kdy se k fondu v roli angel investorů přidal například bývalý člen představenstva Komerční banky Jan Pokorný nebo bývalý CRO Brand Embassy Jan Přerovský.