74. ročník filmového festivalu v Cannes skončil v sobotu poněkud kuriózním finále: režisér Spike Lee ohlásil vítěze Zlaté palmy pro nejlepší snímek hned na začátku místo na konci, čímž překvapil všechny přítomné.

Filmař se kál, ale všeobecnou radost z toho, že se filmový svátek po roční pauze vůbec konal, sotva mohla jedna mýlka pokazit. V paměti zůstávají především zajímavé filmy, kterých festival nabídl celou řadu.

Pojďme se podívat na sedm snímků, na něž byste si měli dát v dohledné budoucnosti pozor, až se objeví k dispozici i v Česku.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun

Jak příjemné bylo vidět návrat normálu: na premiéře nového snímku Wese Andersona hvězdy zářily na červeném koberci, Timothée Chalamet si fotil selfie s fanoušky a lidé křičeli nadšením. Částečně jistě i z okouzlení okamžikem, ale úspěch měl i film samotný, který se dočkal devítiminutové ovace vestoje.

Odehrává se v detašované redakci amerických novin ve fiktivním francouzském městě a kromě Chalameta v něm září třeba Tilda Swinton, Léa Seydoux nebo Andersonovi oblíbenci Adrien Brody a Bill Murray. Smutná zpráva je, že u nás v kinech budeme muset čekat až do 18. listopadu.

Annette

Francouzskou rockovou operu, kterou režíroval Leos Carax, už naopak v kinech vidět můžete nyní. Ale budete chtít? 139 minut dlouhý muzikál není pro každého, nicméně má jasnou autorskou vizi, nebojí se překvapovat a už svým obsazením láká. Kdo by nechtěl vidět zpívat ústřední duo Adama Drivera a Marion Cottilard?

Od 20. srpna si ho pak budete moci pustit i ve videotéce Amazon Prime Video.

Titane

Právě tento snímek Spike Lee předčasně korunoval, neboť drama režisérky Julie Ducournau si odneslo Zlatou palmu, což se Francouzce povedlo jako teprve druhé ženě.

Její druhý celovečerní film sotva nechal někoho z diváků chladným. Je v něm hodně sexu, násilí, hlasitá hudba. BBC ho označilo za nejvíc šokující film roku. Titane jde ve stopách Davida Cronenberga nebo Quentina Tarantina a každopádně jde o volbu pro otrlé.

Benedetta

Paul Verhoeven má za sebou takové klasiky jako RoboCop, Total Recall nebo Základní instinkt. Ani v 83 letech nepřestává tvořit a nezříká se kontroverzí. Jeho novinka se jmenuje Benedetta a sleduje mladou novicku, která si začne s jinou jeptiškou. Ale jelikož se příběh odehrává v 17. století, moc s tím pochopitelně nepochodí…

Film s vášnivými a sexuálně explicitními lesbickými scénami vzbudil v Cannes rozruch. V Česku ale distributora bohužel zatím nemá, dočkáme se třeba ve Varech?

Memoria

Thajský režisér Apichtapong Weerasethakul dosud proslul spíše uměleckými snímky a s jedním z nich, Strýčkem Búnmím, před 11 lety senzačně získal Zlatou palmu v Cannes.

Při své druhé účasti se snažil oslovit širší publikum a poprvé točil s mezinárodním hereckým obsazením v čele s Tildou Swinton. Neslevil však z pomalého tempa. Hlavní cenu podruhé nevyhrál, znovu se mu ale povedlo v Cannes zaujmout a získal cenu poroty.

Flag Day

Drama o dívce, která se snaží smířit s minulostí svého otce, zrežíroval Sean Penn, který si v něm také zahrál. Film vznikl na základě knížky reportérky Jennifer Vogel a kromě Penna v něm hrají i další známá jména: Katheryn Winnick, Josh Brolin nebo Miles Teller. Navíc se v něm objeví hudba od Eddieho Veddera (Into the Wild) nebo Glena Hansarda (Once).

Val

Herec Val Kilmer zářil hlavně v 80. a 90. letech, kdy se objevil v Top Gunu, Nelítostném souboji nebo Pravdivé romanci. Ve filmu Val zachycuje svůj život a kariéru, což je jednak zajímavý pohled do zákulisí hollywoodských klasik, ale i do současnosti dřívější hvězdy, která po prodělání rakoviny hrtanu musí mít v krku dýchací trubici.

Dokument uvede od 6. srpna Amazon Prime Video.