Pokud se vám vedle cukroví už trochu přejídají i tradiční Popelky, pyšné princezny i ty se zlatými hvězdami, zkuste některý z filmů podle našeho výběru. Najdete mezi nimi skutečně pohádkové příběhy, ale i sousto pro ty, kteří mají chuť na něco trošku ostřejšího. Tak s chutí do nich!

  • Muppets: Vánoční koleda (The Muppet Christmas Carol, 1992)

Vánoční příběh o napravení starého skrblíka od Charlese Dickense se už dočkal dloooouhé řádky zpracování – za všechny třeba animovaná Vánoční koleda (2009) s hlasy Jima Carreyho, Garyho Oldmana či Colina Firtha, romantická komedie Bejvalek se nezbavíš (2009) s Matthewem McConaugheym nebo Strašidelné Vánoce (1988) se skvělým Billem Murraym. Muppetí zpracování je půvabné i dojemné, roli Ebenezera Scrooge si tu vystřihl úžasný Michael Caine a Muppeti mu velmi zdatně sekundují.

https://www.youtube.com/watch?v=dhpu2tq9GG4

  • Můj soused Totoro (Tonari no Totoro / My Neighbor Totoro, 1988)

Tématem sice nevánoční, ale nádherný a dnes už kultovní animovaný snímek japonského režiséra Hajaa Mijazakiho a animátorského studia Ghibli vypráví magický příběh dívky Satsuke a její mladší sestřičky Mei. Jejich maminka je v nemocnici a ony se s tatínkem přestěhují na venkov. Tady brzy odhalí tajemství kouzelného lesa, v němž žijí bájná stvoření Totorové a jejich přátelé.

  • Rare Exports (2010)

Jestli vám sladké vánoční příběhy lezou na nervy, zkuste tenhle – hororovou komedii pro silnější povahy, jak se koneckonců na filmy severské provenience patří. Finsko-švédsko-norsko-francouzský koprodukční film vám naruší tradiční představu o Santovi jako dobromyslném tlouštíkovi s plnovousem v červeném kostýmu – ti praví Santové totiž žijí v divočině jako zvířata a jedí děti! Pokud se rozhodnete tenhle film vyzkoušet, doporučujeme nejdřív zhlédnout krátký snímek, kterým se celovečerní Rare Exports inspiroval.

  • Gremlins (1984)

Nejprve varování: maličko starší, ale pořád báječný film sice není tak drsný jako Rare Exports, ale ani tak není tahle kombinace černé komedie a hororu úplně vhodná pro ty nejmenší. Miloučcí plyšoví Gremlini se totiž za žádnou cenu nesmějí namočit, vystavit přímému světlu ani krmit po půlnoci. Protože jinak se rozpoutá pořádné peklo – minimálně pokud za scénářem stojí Chris Columbus a film produkuje Steven Spielberg.

https://www.youtube.com/watch?v=8nGd36NhmTE

  • Vánoční skřítek (Elf, 2003)

Nenechte se odradit představou Willa Ferrella pobíhajícího po scéně ve žlutých spodkách. Tahle rodinná komedie Jona Favreaua splňuje všechno, co od odlehčené vánoční zábavy chcete – a k tomu je v ní ještě pár opravdu vydařených vtipných scén a Zooey Deschanel s blond přelivem v kostýmu vánočního skřítka. Zápletka? Buddy vyrostl na severním pólu jako ostatní skřítkové v dílně Santa Clause. Jen byl vždycky mnohem větší než všichni ostatní – Buddy je totiž člověk. Když se ve svých 30 letech dozví pravdu o svém původu, vydává se do New Yorku hledat svého pravého otce…

  • Hvězdný prach (Stardust, 2007)

Druhý film z našeho výběru, který nemá vánoční téma. Přesto je to působivý pohádkový příběh, jenž vás dokáže rozesmát, dojmout, překvapit a dát vám i nějakou tu inspiraci do života. Film na motivy fantasy románu Neila Gaimana vypráví příběh o putování mladíka Tristana za spadlou hvězdou, kterou chce přinést své lásce výměnou za její srdce a ruku. Na své cestě musí překonat hodně nástrah, naučit se rozeznat, co je v životě „to pravé“, a dospět. Vedle skvělého příběhu Hvězdný prach nabízí i hvězdné obsazení – mezi jinými se tu objeví Michelle Pfeiffer, Robert De Niro, Mark Strong či Claire Danes – a mnozí z herců vás ve svých rolích hodně překvapí.

https://www.youtube.com/watch?v=83XRTl_JE1o

  • Santa je úchyl (Bad Santa, 2003)

Tenhle Santa není žádné ořezávátko. Má obličej Billyho Boba Thortntona a krade jako straka. Jo a taky pije a je závislý na sexu. Willie (Thornton) a jeho parťák se každoročně v převleku za Santu a vánočního skřítka nechávají najímat obchodními domy, kterým pak jako dárek vybílí trezor. Jenže pak Willie potká osmiletého kluka, který ještě pořád věří na Santa Clause a kouzlo Vánoc… Cynická komedie Terryho Zwigoffa vás osvěží, až budete funět pod náporem vánočního cukroví.