Nakladatelský trh má za sebou složité období, které ovlivnil například nedostatek papíru a zvýšené ceny vstupních surovin. Mnozí zákazníci také začali na knihách v souvislostí s krizí šetřit. Zlevnit knihy by mohlo pomoci nulové DPH, což je návrh, který je součástí vládního konsolidačního balíčku.

Ředitel nakladatelství Albatros Media Václav Kadlec potvrzuje, že pokud návrh projednávaný sněmovnou nakonec projde, zlevní stávající i nové knihy na trhu. Cenu chce určitě snížit třeba u publikací pro děti.

„Nulové DPH na knihy je dobrá zpráva pro celou naši společnost. Knížky se stanou dostupnější a podpoří to lidi v četbě, což bude mít pozitivní dopad na společnost. Existují výzkumy, které poukazují, že čím víc se v dané populaci čte, tím lépe se jí daří,” míní Kadlec. 

Skupinu Albatros Media vlastní Jaroslav a Silke Horákovi. Každoročně na trh uvede zhruba dva a půl tisíce nových knih. Skupina se navíc stále rozrůstá novými akvizicemi.

Naposledy začátkem července koupila nakladatelství Baronet, které se tak stalo už devatenáctým nakladatelstvím spadajícím pod Albatros. 

Chystá Albatros další akvizice? V jaké kondici je dnes knižní trh? A proč se v Česku uživí psaním jen minimum autorů?