Americký výrobce grafických čipů Nvidia zvýšil ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 843 procent na 6,2 miliardy dolarů, tedy 137 miliard korun. Firma to uvedla ve zprávě o svém hospodaření. Výsledek i výhled tržeb na třetí čtvrtletí díky zájmu o čipy v souvislosti s rozmachem umělé inteligence překonal už tak vysoké odhady analytiků. Akcie Nvidie po zveřejnění výsledků výrazně zpevnily a dostaly se na rekordních 515 dolarů.

Tržby se v uplynulém kvartálu zdvojnásobily na 13,5 miliardy dolarů. Pro příští čtvrtletí Nvidia počítá s tržbami okolo šestnácti miliard dolarů. Tolik zhruba společnost vydělala za celý finanční rok do konce ledna 2021.

„Výsledky Nvidie potvrdily, že nadšení kolem umělé inteligence začíná přinášet reálné výsledky ve formě nadstandardních zisků. Za poslední dva měsíce Nvidia dokázala zvýšit obrat o osmaosmdesát procent,“ uvedl analytik Štěpán Hájek ze společnosti XTB.

V posledním čtvrtletí zaznamenala obzvláště velký skok oblast technologií pro datová centra. Tržby divize vzrostly meziročně o 171 procent na 10,32 miliardy dolarů. Mnoho aplikací AI běží v datových centrech a systémy jsou proto upgradovány o další a další čipy Nvidia. Herní byznys s grafickými kartami Nvidie vzrostl o dvaadvacet procent na 2,49 miliardy dolarů.

„Všechna čísla skončila výrazně nad očekáváním analytiků, což obhájilo velmi luxusní ocenění společnosti. Ve třetím čtvrtletí očekává Nvidia růst tržeb o sto sedmdesát procent, především díky silné poptávce po grafických procesorech potřebných k provozu aplikací pro umělou inteligenci, jako je ChatGPT a dalších služeb, které mají potenciálně ušetřit miliardy dolarů na provozních nákladech a zvýšit produktivitu práce,“ dodal Hájek.

Čipy a software od Nvidie se hodí pro aplikace založené na umělé inteligenci. Mimo jiné se používají k výuce programů umělé inteligence, jako je právě ChatGPT. Díky tomu se už delší dobu zvyšuje poptávka po této technologii a spolu s tím zpevňují také akcie Nvidie. Teď se prodávají zhruba za trojnásobek ceny ve srovnání se začátkem letošního roku.

Nvidia má teď na burze hodnotu kolem 1,1 bilionu dolarů, tedy 24,5 bilionu korun. Dlouho dominantní polovodičový gigant Intel má nyní pro srovnání tržní hodnotu kolem 142 miliard dolarů, tedy 3,2 bilionu korun.