Dubaj je nejdynamičtěji rozvíjející se město, kde se setkávají investoři z nejsilnějších ekonomik světa. O tom, proč by o investici v tomto městě měli uvažovat i Češi, v rozhovoru mluví Mária Fuseková, majitelka společnosti TRIM Real Estate, která působí v Dubaji.

Vždy vás lákala práce s nemovitostmi v Dubaji, nebo jste uvažovali i nad jinými městy, státy?

Segment dubajských nemovitostí je pro mě atraktivní zejména z pohledu architektury a inovací, které developeři přinášejí. Ti nejlepší nastavují laťku velmi vysoko v rámci zlepšování technologických postupů, ale i tím, že přinášejí zákazníkům nový rozměr a zážitek při využívání nemovitostí, které zde už dávno nejsou jen o bydlení. Přestože jsem žila i v Los Angeles, nad jiným státem jsem neuvažovala.

Co bylo prvotním impulsem pro začátek vašeho podnikání v Dubaji?

Měla jsem zkušenosti z realitního trhu na Slovensku v rámci vlastních stávajících projektů, kde momentálně zastřešujeme pronájem kancelářských prostor a současně se angažuji ve vlastních rezidenčních developerských projektech.

Tým TRIM Real Estate: Michal Fusek, Mária Fuseková a Lilian Kubrová.

Dubaj pro mě byla atraktivní destinace a po zkušenosti v jedné z největších realitních společností, jakož i vlastním investování do dubajských projektů, jsem se utvrdila v tom, že mi to právě tady dává smysl. A platí, že cesta letadlem z Prahy do Dubaje trvá asi tolik jako autem z Prahy do Bratislavy.

Jak se vyvíjí trh s nemovitostmi v Dubaji?

Dubaj má momentálně 3,5 milionu obyvatel, přičemž v roce 1950 začínal s počtem 20 tisíc obyvatel. Každých deset let zdvojnásobuje svoji populaci a je čtvrtým nejnavštěvovanějším městem na světě. Růst HDP byl za prvních devět měsíců roku 2022 na úrovni 4,6 procenta.

Trh nemovitostí z toho tvořil 9,1 procenta ve srovnání s rokem 2021, kde to bylo 7,8 procenta. Rok 2022 byl rokem růstu, když dosáhl historického rekordu z pohledu počtu transakcí nemovitostí (97 465) v srovnání s rokem 2021 o 61,88 procenta a byl to nejsilnější rok za posledních dvanáct let. Celková hodnota počtu prodaných nemovitostí byla 266 miliard AED, v roce 2021 to bylo 149 miliard.

V segmentu luxusních nemovitostí byl roční nárůst cen apartmánů na úrovni 9 procent a nárůst cen vil byl na úrovni až 18 procent.

Dovedete to porovnat s vývojem trhu v Čechách?

V Evropě a v Česku nevyjímaje vnímáme stagnaci realitního trhu v podobě snížené poptávky o nemovitosti, zastavení růstu jejich cen, zpřísnění podmínek financování doplněného o vysokou inflaci a růst cen energií. V Dubaji registruji dlouhodobě rostoucí zájem o nemovitosti, jejich cena se zvyšuje.

Mária Fuseková, majitelka TRIM Real Estate.

Převod nemovitostí je možné uskutečnit online a přístup k nim je plně digitalizován přes portál katastru nemovitostí. Samotný převod za danou nemovitost je bezpečný a vláda zajišťuje bezpečnost výstavby přes tzv. úschovný účet (escrow account).

Je zde moderně vybudovaná městská infrastruktura, digitalizované služby pro občany. Ekonomika a politika emirátů je dlouhodobě predikovatelně stabilní, ceny energii nerostou. Top technologické společnosti zde mají vybudované své zastoupení, podporuje se rozvoj zahraničních investic a příliv mozků. Dubaj je jedním z nejbezpečnějších míst na světě. Dubaj otevírá ještě více svou vízovou politiku, má vysoce kvalitní školství a zdravotnictví.

Vašimi klienty jsou převážně zahraniční investoři. Vidíte potenciál najít si klientelu i v Česku?

V Dubaji žije přibližně jen deset procent Emirátců, takže téměř všichni naši klienti jsou zahraniční investoři. Od loňského roku evidujeme zvýšený zájem o dubajské nemovitosti i od investorů z Evropy a stejně tak i od občanů Česka i Slovenska. Motivace je zejména investiční.

Výnos z pronájmu nemovitosti se může pohybovat při dlouhodobých nájmech na úrovni šest až deset procent z ceny nemovitosti. Při krátkodobých nájmech je to o cca dvacet procent více. Pro srovnání výnos v Praze se pohybuje na úrovni kolem tří procent.

Co se vám během vašeho podnikání v nemovitostech v Dubaji podařilo a co naopak byla největší výzva?

Jsem hrdá, že se nám podařilo vybudovat vlastní realitní kancelář s butikovým přístupem, která dokáže našim klientům vždy dobře poradit a přinést ten nejlepší zážitek s koupí nemovitosti. Za výzvu považuji schopnost dokázat se zorientovat ve velmi široké nabídce na dubajském realitním trhu a nastavit úspěšnou spolupráci s developery, kteří jsou zárukou spolehlivosti a kvality.

Jaké nejzajímavější projekty máte ve svém portfoliu?

V Dubaji není nouze o neobvyklé projekty a konkurence mezi developery na trhu je opravdu velká. Standardem rezidenčního projektu je bazén, posilovna, prostor vyhrazený pro děti, prostor pro společenská setkání.

Minulý rok se spustila vlna wellness projektů, jejichž součástí je množství vodních prvků, revitalizačních bazénů, spa lázní nebo lazy river. Aktuálními zajímavostmi může být například i lanovka z jedné budovy do druhé, zelený prales nad oblaky, bazén s průsvitným dnem, bazén přímo v apartmánu či plovoucí vila, kde máte vlastní korálovou zahradu.

Jaké nadstandardní služby nabízíte klientům?

V Dubaji jsme nastavení poskytovat tu nejvyšší kvalitu služeb. Našim klientům umíme zajistit plnohodnotný servis. Při koupi nemovitosti umíme přes naše partnery zajistit například založení firmy, vyřízení víz pro celou rodinu, půjčení luxusního automobilu, podporu při doporučení škol pro děti.

Jak byste potenciálním klientům z Česka popsali výhody koupě nemovitosti v Dubaji?

Důvodů, proč lidé z vyspělých ekonomik investují do Dubaje, je několik. Mezi ekonomické důvody patří zejména výnosy z nemovitosti, které patří mezi nejvyšší na světě. Je zde nulová DPH na koupi nemovitosti a žádná daň z příjmu při prodeji nemovitosti.

Nemovitost lze koupit od developera bez úroku přes tzv. payment plan, když klient splácí nemovitost během její výstavby na více splátek. Také můžete při koupi nemovitosti získat víza až na deset let s prodlužováním pro majitele nemovitosti a jeho rodinu. Dubaj jako destinace nabízí celoroční pobyt u moře, množství kulturního, rodinného, sportovního a společenského vyžití, vysokou kvalitu života a atraktivní podnikatelské prostředí.

Jak bude podle vás vypadat rok 2023 na trhu s nemovitostmi? Očekáváte změny?

Již nyní vidíme, že první kvartál roku 2023 přinesl nový rekord v prodeji nemovitostí v celkové hodnotě 89 miliard AED, což je historický vůbec nejvyšší prodej v celé historii Dubaje. Ve stejném tempu očekáváme, že se ponese celý rok 2023. Například při nových developerských projektech Q1 2023 vs Q2 2022 přinesl nárůst v prodeji o 88,40 procent.

Zájem o nemovitosti pozorujeme ze všech vyspělých ekonomik světa. Za Evropu zmíním zejména Německo, Francie či Itálie, také se zvýšil zájem ze Spojených států amerických. Evidujeme i příliv zahraničních investorů, Česko nevyjímaje. Na tyto změny se připravujeme hlavně rozšířením mezinárodního týmu.

Momentálně umíme obsloužit zákazníky, kteří mluví anglicky, německy, italsky, španělsky, rusky, česky a slovensky. Od letošního roku jsme spustili i prodej nemovitosti mimo Dubaje, zmíním například. Abu Dhabi nebo Ras al Khaimah, kde probíhá rozsáhlý development podél pobřeží s nádhernými a klidnými plážemi.

PŘÍMO Z DUBAJE K VÁM

Přijďte na setkání se zástupci TRIM Real Estate, které se uskuteční v Praze  22. – 24. 06. 2023.
Více se dozvíte na www.trimestate.com