Americká farmaceutická společnost Alzheon se spojí s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (ÚOCHB) a budou spolupracovat na vývoji diagnostického testu na Alzheimerovu chorobu.  Společnost to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Alzheon sídlí v americkém Bostonu a zabývá se vývojem léků proti Alzheimerově chorobě. V rámci spolupráce s ÚOCHB bude zkoumat možnost rané diagnózy podle přítomnosti toxinů, které Alzheimerovu chorobu způsobují, v mozkomíšním moku.

Na výzkumu se podílí i český neurolog Martin Tolar. Absolvent Univerzity Karlovy na vývoji léku proti Alzheimerově chorobě pracuje už od roku 2013, kdy společnost Alzheon založil. Působí v ní i jako CEO.

Úspěch testování pomůže nejen lépe porozumět vzniku nemoci, ale i vývoji a správné aplikaci nových léků. Jako třeba toho, se kterým Alzheon přišel v roce 2019.

Převratná látka s pracovním názvem ALZ-801 má formu tablety a v mozku umí měnit tvar bílkoviny amyloid beta, která podle všeobecného názoru stojí za vznikem alzheimera. Jde o toxický odpad, který produkuje mozek svou činností – v mládí ho tělo umí z mozku odplavovat, ale tahle schopnost se postupně zhoršuje, až hromadící se toxin začne likvidovat mozkové neurony.

Do vývoje léku investovalo i několik českých investorů, včetně například spolumajitele společnosti Linet Zbyňka Frolíka.