David Procházka už za více než čtyři roky pomohl s platformou Donio vybrat od dárců 1,3 miliardy korun pro lidi s nejrůznějšími příběhy. Letos bylo navíc Donio základem zázraku, při němž se během pár dnů Češi složili na sto padesát milionů pro těžce nemocného Martínka.

Ten příběh z konce letošního září na několik dní zaplnil snad všechna média, sociální sítě i starou dobrou komunikaci face to face. Usměvavá tvář dvouletého Martínka trpícího velmi vzácným genetickým onemocněním AADC, ovlivňujícím metabolismus neurotransmiterů v mozku, se stala symbolem toho, že když se Češi pro něco nadchnou, stojí to za to.

Tentokrát dokázali během pár dní nastřádat dary v hodnotě 150 milionů korun a touto bezprecedentní sumou zajistili, že se dvouletému chlapci dostane experimentálního léku, který tuzemské pojišťovny nehradí a jehož cena je závratných sto milionů. A který mu může zachránit život.

Ve sbírce se nakonec vybralo ještě o padesát milionů víc, než bylo potřeba, a na začátku celého příběhu stála dárcovská platforma Donio. Právě tu si rodiče Martínka vybrali, aby se pokusili o nemožné.

„Byla to zdaleka nejvyšší meta, kterou si kdy kdo vytyčil. A i proto jsem měl v počátcích trochu obavy,“ vzpomíná devětadvacetiletý zakladatel Donia a člen výběru Forbesu 30 pod 30 z roku 2021 David Procházka, který platformu zakládal na podzim roku 2019 po odchodu z byznysu s rozvozem květin i z práce v digitální agentuře s jasným cílem – pomáhat lidem.

Když Davidu Procházkovi kolegyně na poradě řekla, že někdo bude zkoušet přes Donio vybrat sto milionů, honilo se mu hlavou to, jestli je vhodné vybírat takovou sumu na experimentální léčbu, která v Česku není zaregistrovaná.

Zásadní pro mě byla záštita paní primářky kliniky dětské neurologie v Motole…

„Zásadní pro mě byla záštita paní primářky kliniky dětské neurologie v Motole Jany Haberlové, která je uznávanou kapacitou a jež řekla, že tato léčba dává velkou šanci, že by se Martínek mohl uzdravit. V tu chvíli jsem si řekl, že do toho jdeme a že musíme vymyslet, co udělat pro to, abychom peníze zvládli vybrat,“ vypráví Procházka, pro nějž to byla částka téměř o dva řády vyšší, než jakou chtěl v začátcích Donia vybírat za celý rok.

Forbes Digital Premium