Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v novém podpůrném programu COVID 2021 za první hodiny od jeho otevření eviduje 1062 žádostí. Dokončit a podat jich podnikatelé k dnešnímu poledni zvládli zatím 463. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

V programu COVID 2021 stát podnikatelům v souvislosti s pandemií koronaviru přispívá 500 korun na zaměstnance a den za období od 11. ledna do 31. března. Podmínkou vstupu do programu je propad tržeb za leden až březen alespoň 50 procent proti stejnému období loňského nebo předloňského roku.

Příjem žádostí MPO spustilo dnes v 9:00, pokračovat bude do 31. května. Na pomoc je připraveno šest miliard korun. Žádosti resort přijímá prostřednictvím svého online informačního systému.

Minimální výše dotace v rámci COVID 2021 je 1500 korun. Ať už má firma podle šéfa MPO Karla Havlíčka (za ANO) jednoho, nebo tři zaměstnance, získá vždy 1500 korun. Za zaměstnance se považují ti v pracovním poměru, tzv. spolupracující osoby i jednatelé se smlouvou o výkonu funkce jednatele. Počítají se pracovníci, kteří byli k 11. lednu letošního roku přihlášeni k platbě pojistného na České správě sociálního zabezpečení.

Podpora je poskytována na náklady na provoz a udržení podnikatelské činnosti, tedy na osobní náklady, náklady na materiál, služby jako leasing, odpisy, daně a poplatky, splátky úvěru či režijní náklady.

COVID 2021 mohou žadatelé kombinovat s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus, není ale slučitelný s novým kompenzačním bonusem pro živnostníky. Podnikatelé si musejí vybrat buď COVID 2021, nebo další nový program COVID – Nepokryté náklady, do kterého bude MPO žádosti přijímat od 19. dubna. Zároveň není umožněno souběžné čerpání s  programem COVID – Ubytování II. Provozovatelé ubytovacích provozů, kteří tuto pomoc využili, budou mít nárok na dotaci z programu COVID 2021 až od 23. ledna místo 11. ledna.

Na dotační titul se vztahuje tzv. dočasný rámec Evropské komise. Jde o  maximální sumu z veřejné podpory, kterou může jeden žadatel získat. Limit je 1,8 milionu eur (asi 47 milionů korun). Sčítá se pomoc z dalších „covidových“ programů i podpora poskytnutá tzv. propojeným podnikům.

Profesní organizace nové programy pomoci, které nahrazují specifické dotační tituly jako COVID – Gastro – Uzavřené provozovny nebo COVID – Nájemné, kritizují. Mnohé firmy na podporu podle nich nedosáhnou. Znevýhodňují podnikatele, kteří se snažili činnost zachránit, vybudovali e-shop nebo prodávají přes výdejní okna. Snížili tak propad a podmínku vstupu do programu nesplní, uvedly dříve.