V listopadu loňského roku se stal Elon Musk prvním člověkem v historii, jehož majetek přesáhl 300 miliard dolarů. Od té doby se toho však dost přihodilo. Muskův letošní tanec kolem koupě sociální sítě Twitter dospěl do situace, kdy prý k dealu opravdu dojde – a Musk prý propustí sedmdesát pět procent současných zaměstnanců.

I kvůli twitterovým veletočům tak excentrický miliardář za necelý rok přišel o více než 100 miliard dolarů. Od chvíle, kdy byl 4. listopadu 2021 na vrcholu, kleslo Muskovo jmění téměř o pětatřicet procent: z 320,3 miliardy dolarů na 209,4 miliardy. Hlavním důvodem však nejsou miliardářovy výstřelky a kontroverzní prohlášení, ale prudký pokles ceny akcií Tesly – jen v říjnu se kvůli němu Muskovo jmění zmenšilo o osmadvacet miliard dolarů.

V nedávno zveřejněných čtvrtletních výkazech zaostávaly tržby výrobce elektromobilů stále za očekáváním některých analytiků. Když pak přičteme obavy z možné recese, je nasnadě, že jsou investoři obezřetní. „Cena za elektromobily od Tesly je vysoká, takže recese nebude pro Muskovo podnikání vůbec dobrá,“ konstatuje Matt Maley, hlavní tržní stratég společnosti Miller Tabak + Co.

Elon Musk nicméně i tak zůstává nejbohatším člověkem na světě. Momentálně jeho jmění dosahuje hodnoty o 60 miliard dolarů vyšší než muže na druhé pozici – šéfa LVMH Bernarda Arnaulta. Na svého dlouholetého rivala Jeffa Bezose má pak náskok 71 miliard dolarů.

Aby zafinancoval koupi Twitteru, prodal Elon Musk v loňském roce akcie Tesly v hodnotě 31 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že dohoda stále nebyla uzavřena, započítává Forbes tuto částku (bez daně) do jeho čistého jmění. Twitterové drama nicméně investory neuklidňuje – řada z nich se domnívá, že Musk sociální síť přeplácí, a aby si transakci mohl dovolit, chová se nezodpovědně.

„Musk bude s největší pravděpodobností potřebovat větší množství akcií, aby mohl obchod dofinancovat. Podle nás to ale bude jedna z nejhorších a nejvíce přeplacených fúzí v historii trhu,“ říká Dan Ives, analytik investiční společnosti Wedbush. Jsou zároveň tací, kteří jsou ohledně vyhlídek Tesly optimističtější.

Pro analytika společnosti CFRA Research Garretta Nelsona zůstává Tesla „jedním z nejsilnějších příběhů o růstu zisků na trhu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu“. Jeho slova pak potvrzují rekordní prodeje vozů automobilky v posledním čtvrtletí.