Ona říká: „Technologie tento svět ovládají čím dál víc, proto bych chtěla v IT vidět co nejvíc lidí.“ On zase sní: „Technologie by mohly jednou umožnit, že města budou bez aut.“ Barbora Bühnová je softwarová architektka a současně propagátorka myšlenky, aby se počítačům věnovalo maximum žen; architekt Adam Gebrian zase vymýšlí, co by Praha měla dělat, aby vypadala a fungovala líp. Teď se potkali v talkshow Operitiv, kterou pořádá pražské coworkingové centrum Opero a kterou podporuje Forbes.

Je jednou z mála žen, které se informatice věnují na akademické úrovni – Barbora Bühnová je odbornou asistentkou na Katedře počítačových systémů a komunikací na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. A její cesta k IT? Přes matematiku.

„Která je zábavná, logická a hlavně se člověk nemusí učit nic nazpaměť, což mě bavilo,“ říká, přitom radikálním myšlenkám – tedy povinné maturitě z tohoto předmětu – se brání. „Já jsem náturou člověk, který tvrdí, že by si každý všechno měl rozhodnout sám. Já bych si ale matematiku vybrala, i kdyby mi nešla, protože leží na pozadí všech technologií. A náš svět je jich plný.“

Bühnová je jednou z tváří neziskové organizace Czechitas, která ženám ukazuje, že svět jedniček a nul není světem maskulinním. „Daří se to a máme z toho radost,“ říká. „Mně je ale vlastně jedno, jestli v IT budou kluci nebo holky, hlavně ať je jich víc. Náš obor je poddimenzovaný.“

O kapacitách ví své taky Adam Gebrian, propagátor a současně kritik architektury, který vyučuje na soukromé škole architektury ARCHIP a na Prague Institute. A právě na tváři svého bydliště vidí tolik kazů. Víc než bourání domů na Václavském náměstí nebo opravu Národního muzea však řeší architekturu o pár pater níž.

„Třeba chodník, po kterém se pohybuju se synem,“ říká. „Člověk potřebuje nějaký důvod, aby si věcí všiml víc. Bydlím na Malé straně a bezbariérový přístup ani 27 let po revoluci Česko nezvládlo.“

Jeho dlouhodobou vizí je založit odbor pro řešení detailů, jakéhosi úřadu, který by z metropole udělal lepší místo pro život. „Třeba těch míst, co Praha má a nevyužívá,“ všímá si Gebrian. „Když se sestěhovával magistrát, zůstalo asi 35 domů. V jakém jsou stavu? Chátrají?“

A takové vnitřní rezervy jsou podle něj všude. „Všichni pláčou, jak málo je parkovacích míst, ale udělal někdy někdo analýzu, kolik je nevyužitých míst v podzemí?“ ptá se Gebrian. „Pro sebe jsem si ji dělal a třeba pod Rudolfinem jsou tři patra, ne jen dvě.“

Podívejte se na sestřih 6. dílu Operitivu:

Sedmý díl se koná 6. června a hosty budou Taťána Le Moigne, šéfka české a slovenské pobočky Googlu, a sklář a výtvarník Martin Janecký.