Víkend je skvělá věc. Po klasickém pětidenním pracovním týdnu máte totiž konečně dva celé dny na to, abyste si odpočinuli a načerpali nové síly. Idylickou představu však mnohým z nás kazí strach z pondělí. Postupem dne se nepříjemné pocity stupňují. Jak si poradit s takzvanou nedělní neurózou?

Psycholog Martin Miler vysvětluje, že pojem nedělní neuróza zavedl rakouský neurolog a psychiatr Viktor Frankl. Ten vypozoroval, že má mezi svými pacienty a klienty skupinu lidí, které na konci víkendu trápí zvláštní pocity. Úzkost, deprese, strach z nadcházejícího dne.

„V této souvislosti tvrdil, že hlavním těžištěm problému je konfrontace se smyslem nebo smysluplností existence,“ říká odborník.

O nedělní neuróze jsme si povídali s Martinem Milerem. | foto archiv respondenta

Problematikou nedělní neurózy se zabývala i studie, která byla v roce 2013 publikována v Journal of Applied Economics a v roce 2014 se objevila v dubnovém čísle Harvard Business Review. Výzkumní pracovníci z hamburské univerzity v čele s profesorem Wolfgangem Maennigem zjistili, že lidé s vyšším vzděláním mají častěji tendenci podlehnout nedělní neuróze. A naopak, lidé s nižším vzděláním jsou vůči ní odolnější.

Je váš život smysluplný?

Miler popisuje, že nedělní neuróza je jakési existenciální vakuum, které vznikne právě na konci víkendu. Pokud tedy nemáte pocit, že život, který žijete, je smysluplný, může se u vás vytvořit prostor pro tento druh strachu. Nejedná se o žádné onemocnění nebo speciální diagnózu. „Většinou je to úzkost. A úzkost je v podstatě strach, který nemá žádný objekt,“ vysvětluje. V podstatě se bojíte, jen nevíte čeho.

Tento problém se může objevovat týden co týden, dlouhodobě. Frankl v této souvislosti pozoroval například to, zda lidi baví jejich kariérní směřování. „Práce, která je těžká, ale smysluplná, pro vás není zátěží. Můžete se na ni v neděli těšit. Musíte vědět, proč ji děláte a jaký smysl vám dává,“ přibližuje Miler.

Jak zjistíte, jestli vás trápí nedělní neuróza? Na konci víkendu prožíváte nepohodu, stísněnost a někdy může mít vaše nálada dokonce až depresivní nádech. „Máte pocit jakési sklíčenosti nebo prožíváte celý koktejl nepříjemných emocí, které se stupňují právě v neděli,“ dodává psycholog.

Nedělní neuróza se u vás nemusí projevovat hned ráno po probuzení. Objevuje se spíše odpoledne nebo k večeru.

Trápí dospělé i děti

Miler konstatuje, že nedělní neuróza nemusí být jen důsledkem konfrontace s existenciálním bytím. Může ji ve vás vyvolat nadměrný stres či dokonce přetížení relaxačními aktivitami během soboty. „Neděle říká: dobře, už je konec, zítra se jde do práce. Můžete mít nepříjemné pocity, že jste ještě nestihli všechno, co jste stihnout chtěli,“ říká odborník.

Nedělní neuróza netrápí jen dospělé, na které v pondělí čekají pracovní povinnosti. Bojují s ní i děti. Podle Milera už na druhém stupni základní školy mohou občas pociťovat nepříjemné stavy. „Intenzivnější je to během střední školy. Toto vývojové období je celkově citlivé a významné. Děti si hledají smysluplné místo na světě a v životě,“ pokračuje psycholog.

Ve snaze vypořádat se s nedělní neurózou byste si měli provést jakýsi vnitřní audit. Zkuste si o samotě sednout a co možná nejupřímněji zodpovědět následující otázky:

  • Jaký je váš život?
  • Co ve vašem životě funguje nebo nefunguje?
  • Jak váš život splňuje vaše představy?
  • Jak váš život koresponduje s hodnotami, které vyznáváte?

Pokud během této aktivity přijdete na to, že byste chtěli žít jinak a chybí vám smysl, měli byste se pustit do zásadnějších změn. Ať už jde o pracovní, soukromou oblast, nebo o studijní nasměrování. Pokud víte, že váš život je smysluplný, ale i tak se u vás objeví nedělní neuróza, vyplňte si čas aktivitami, které od ní odpoutají vaši mysl.

„Vyhraďte si víkend na aktivní i pasivní odpočinek,“ doporučuje Miler. V neděli odpoledne se proto vypravte do kina nebo divadla, plavte, běhejte, procházejte se nebo si užijte wellness. „Cílem je nabourat nedělní stereotyp, podle kterého se ten den nic nedělá nebo nic se nedá stihnout. Vyplňte jej smysluplnou aktivitou, která vám dělá radost,“ doplňuje psycholog.

Díky ti, pondělí!

Vytratí se nedělní neuróza nástupem pondělí úplně? Miler konstatuje, že nutnost přepnout do pracovního nebo studijního módu tyto negativní pocity potlačí nebo úplně vypne.

„Ráno mechanicky vstanete a půjdete do práce nebo školy. Zpočátku můžete pociťovat nepohodu, ale už se nejedná o depresi, úzkost nebo neurózu,“ upřesňuje psycholog. Tento stav má jiný charakter.

Pokud vás trápí nedělní neuróza, není vždy nutné navštívit odborníka. V první řadě byste si měli uklidit ve svém nitru a zjistit, v čem je vlastně problém. Pokud se sami v sobě nevyznáte, tehdy má smysl vyhledat pomoc a rozebrat vaše problémy s další osobou.

„Vždy, když se u vás něco opakuje a trvá to dlouhodobě, má smysl blíže se na to podívat. Odborník vám pomůže prozkoumat život, jeho nastavení a hodnoty,“ uzavírá Miler.