Byl ochotný utratit minimálně 75 miliard korun, ale ani to mu nakonec k úspěchu nestačilo. Zatím. Akcionáři německé společnosti Metro AG definitivně odmítli nabídku Daniela Křetínského na odkup akcií, takže životní obchod českého miliardáře se prozatím odkládá.

Pátý nejbohatší Čech tak prohrál první bitvu, ale „válka“ o čtvrtou největší retailovou skupinu na světě tím nekončí. Slábnoucí kondice Metra totiž hraje do karet právě Křetínskému, který tak stále drží všechny trumfy.

„Nemám z toho radost, těšil jsem se na práci v Metru,“ přiznal Křetínský v rozhovoru pro agenturu Reuters a dodal, že nechce odkrývat své další plány. „Karty teď budou znovu zamíchány a my máme před sebou několik možností. A to je výhoda, které se nechci vzdát,“ dodal.

Příběh muže, kterého byznys v energetice vystřelil až na 775. místo v žebříčku nejbohatších lidí planety, by v posledních měsících vydal na hodně napínavý film. Kromě elektřiny, uhlí a plynu po celé Evropě totiž od loňska bojuje ještě o média ve Francii a právě retailový byznys v Německu.

Do přetahované o Metro se Křetínský pustil společně se slovenským finančníkem Patrikem Tkáčem loni, když za 15 miliard korun koupili podíl 10,9 procenta. Momentálně vlastní zhruba 17,5 procenta a koupit chtěli i zbytek – v dobrovolné nabídce na odkup nabídli za jednu akcii 16 eur, což by Metro ocenilo na 5,8 miliardy eur. Podmínkou bylo získání podílu alespoň 67,5 procenta.

info Foto Stanislav Krupař

Dva hlavní akcionáři, firmy Meridian Stiftung a Beisheim Holding, které drží dohromady 20,56 procenta akcií, ale nabídku odmítli jako podhodnocenou. V té chvíli tak bylo jasné, že Křetínský požadované hranice nedosáhne. Akcie Metra vzápětí prudce oslabily a klesly až na hodnotu 14 eur.

„Neměli jsme žádný další manévrovací prostor, protože nabídka 16 eur za akcii byla velmi atraktivní, zvlášť když Metro neudělalo ve svém byznysu žádný velký pokrok a generuje příliš nízký zisk. Měli jsme připraveno několik opatření, která by měla zlepšit byznys Metra, ale ta se nám v současné situaci budou zavádět těžko,“ prohlásil Křetínský.

Společnost EP Global Commerce, kterou ovládají Křetínský a Tkáč, tak v majetkové struktuře Metra zůstala na úrovni 17,5 procenta a zároveň má stále v záloze opci na 15,2 procenta (zbytek podílu, který vlastní Haniel Group), což z ní už nyní dělá nejsilnějšího akcionáře.

Forbes Nejbohatší lidé světa 2019
Vydání Forbesu Forbes Nejbohatší lidé světa 2019

Křetínský proto připomněl, že nyní je míč na straně zbylých akcionářů a managementu Metra, kteří teď musí ukázat, že dokážou sami společnost vyvést z problémů a zvýšit její hodnotu, kterou vzhledem k zamítnutí nabídky vidí výš než Křetínský. „Teď to musí dokázat,“ říká Křetínský.

Ten má teď několik možností, jak může postupovat dál. Nejrychlejší cesta k ovládnutí Metra by byla uplatnit opci na podíl Hanielů, čímž by se v Metru dostal nad 30 procent a musel by podat nedobrovolnou nabídku na odkup akcií. Při ní se cena za akcii stanovuje na základě situace na burze, a protože tam Metro v poslední době ztrácí, Křetínský s uplatněním opce vyčkává.

Druhá cesta je počkat, za rok dobrovolnou nabídku na odkup podat znovu a doufat, že mizerné výsledky Metra a klesající cena akcií na burze přimějí akcionáře napodruhé jeho nabídku přijmout.

Vzhledem k současnému vývoji je přitom pravděpodobně, že v obou případech bude Křetínský nakonec za akcie Metra platit ještě méně, než nabízel nyní. Jinými slovy nemá kam spěchat.