Jan Kameníček už v jednadvaceti letech ukázal svou byznysovou prozíravost, když založil firmu dovážející solární panely z Číny. Stačily mu pouhé čtyři roky k tomu, aby z ní udělal milardový byznys, který dnes navíc patří k nejrychleji rostoucím v Evropě. Za tu krátkou dobu nabobtnal devítisetnásobně. Teď jej ale čeká výzva v podobě udržení růstu.

Právě tady to před pěti a půl lety začalo. Do doků mělnického kontejnerového překladiště Českých přístavů na řece Labi vplul na podzim roku 2018 remorkér s nákladem mířícím z německého Hamburku a ještě před ním z tisíce kilometrů vzdálené Asie.

Převážel kontejnery, ve kterých se mimo jiné nacházelo prvních tisíc kusů fotovoltaických panelů z Číny. A podobně jako se teď při focení z terminálu sem tam podívá proti proudu řeky směrem k Hamburku, tak tehdy náklad netrpělivě vyhlížel teprve jednadvacetiletý Jan Kameníček.

Panely mířily do jím čerstvě založené firmy La Alumino, která se během času změnila na dnešní Raylyst Solar. Po panelech se zaprášilo, rozebrány byly během pár týdnů. Z Asie tak do srdce Evropy mohla vyplout další loď a Kameníček mohl začít budovat jednoho z dnes největších dodavatelů fotovoltaických elektráren v Česku, který čím dál více přitahuje pozornost i v zahraničí.