V Česku se takhle vysoko ani nedostanete. Hotel Alpina Dolomites leží 1860 metrů nad mořem, v oblasti, kam se turisté či lyžaři složitě sápou lanovkami. Na náhorní plošině Alpe di Siusi, největší v Evropě, ale můžete přímo bydlet. Obklopeni vrcholky Dolomit a skvostnou architekturou. A také prvotřídním servisem, protože tenhle pětihvězdičkový resort patří mezi nejluxusnější místa, kde v Dolomitech přespat.

Však si zkuste zapátrat po nejlepších hotelech v oblasti a brzy na vás vykouknou obrázky Alpina Dolomites a budovy z čistě přírodních materiálů, jejichž architektura skvěle zapadá do hornaté krajiny.

„Do téhle lokace jsme se zamilovali na první pohled, proto jsme tam postavili hotel. A od začátku jsme věděli, že chceme, aby splynul s okolním prostředím,“ říká Julian Seeber, který je od otevření v roce 2010 manažerem hotelu ležícím v italské vesnici Compatch, 33 kilometrů od Bolzana. Budova má kruhovitý tvar a prosklenou fasádu a výrazné dřevěné útvary na střeše připomínají vrcholky hor.

„Křemenec a dřevo v exteriéru perfektně splývají s alpským prostředím. Křemenec a jeho třpytivé odlesky symbolizují okolní hory, zatímco dřevo zastupuje lesy a jejich úzké propojení s místními tradicemi,“ pokračuje Seeber. „Zejména při západu slunce to vytváří speciální atmosféru, když Dolomity nabírají svoji typickou narůžovělou barvu.“

Exteriér je impozantní, interiér zase příjemně útulný. U vchodu vás uvítá čtyři metry široký plápolající krb a přes prosklené stěny můžete obdivovat okolní krásy přírody. Uvnitř naleznete bazén vnitřní i venkovní s panoramatickým výhledem, saunu, posilovnu, ale třeba i vlasový salon nebo hernu, v níž si můžete vyzkoušet třeba golfový trenažer.

A pochopitelně i špičkovou restauraci, respektive dokonce dvě, byť nejvyšší luxus nabízí právě Mountain Restaurant & Stuben v hlavní budově hotelu. Kuchyni má zaměřenou na kreativní středomořskou gastronomii a taky na lokálnost, což souvisí s filozofií hotelu: co nejvyšší udržitelností.

To se odráží i v důsledném využívání přírodních materiálů, hotel zásadně nepoužívá plasty a pyšní se tím, že spadá do energetické třídy B, tedy s energetickou spotřebou nižší než padesát kilowatthodin na metr čtvereční, což je v hotelnictví unikátní.

„V posledních letech k nám jezdí stále víc Čechů, hlavně v zimě,“ říká Seeber. „Po pandemii se počet hostů zase pomalu zvyšuje.“ Ať se přitom ubytujete v nejluxusnějším apartmánu s rozlohou 150 metrů čtverečních, nebo v nejmenších pokojích, luxusu si užijete dostatek.

A ještě jednu věc tady kromě přepychu zažijete: klid. Do oblasti se totiž nedostane jen tak každý. Auta sem mohou jezdit jen ve vymezených hodinách večer a v noci (s výjimkou pro přijíždějící hosty). A tak tu budou nejvyšší štíty Dolomit čnít jen pro vaše oči.

Průvodce po luxusním Tyrolsku
Když teď nasednete do auta, za pár hodin už můžete zažívat dovolenou snů. Tyrolsko a Jižní Tyrolsko na pomezí Rakouska a Itálie se stala díky své dostupnosti oblíbeným místem návštěvníků z Česka. Na ty náročnější tu čekají luxusní hotely, vyhlášené spa a nejlepší michelinské restaurace. Ta nejzajímavější místa, která můžete navštívit, pro vás vybral Forbes.cz.