Pamatujete si ještě na Strýčka Skrblíka? Toho super bohatého příbuzného Kačera Donalda, který si rád zaplaval v pokladnici ve svých zlaťácích, ale když měl někomu jen jeden dát, tak raději tvrdil, že je ten největší chudák na světě?

Jistě, byla to kreslená postavička z dětských disneyovek, přesto se jí podařilo zachytit něco z toho, jak se ti nejbohatší z bohatých občas chovají. To, že máte hodně peněz, totiž automaticky neznamená, že nebudete šetřit. A to občas i dost bizarním způsobem.

V poslední době na sebe v tomto směru upozornil například zakladatel švédského nábytkářského kolosu Ikea Ingvar Kamprad. Ten v dokumentu, který o něm natočila švédská televize, přiznává, že aby ušetřil, tak své oblečení nakupuje zásadně na bleších trzích.

kamprad done

Ingvar Kamprad na módu podle všeho příliš nedá.

Jak k tomu podotýká web Guardianu, 90letý Kamprad má pověst člověka, který by si pro drobné nechal vrtat koleno, sám je na to ale hrdý a dlouhodobě prohlašuje, že právě tahle vlastnost mu pomohla dostat Ikeu tam, kde dnes je.

A Švéd, který letos vypadl z našeho žebříčku světových miliardářů (ještě loni přitom byl i s rodinou na 497. místě), jde ještě dál. Známý je jeho výrok z roku 2008, kdy se nechal slyšet, že i taková položka jako účet za stříhání vlasů je pro něj v Evropě až příliš vysoká a raději se proto nechává stříhat na cestách, ideálně v rozvojových zemích.

Ingvar Kamprad ale není jediný boháč, který nerad utrácí. O Warrenu Buffettovi se například ví, že v domovské Omaze žije už od roku 1958 v jednom a tom samém domě, který si pořídil za 31 500 dolarů (zhruba tři čtvrtě milionu korun). Buffetta to ale zjevně netrápí, o svém domově s oblibou prohlašuje, že za oněch 31 500 dolarů pořídil sobě i své rodině několik desítek let skvělých zážitků a vzpomínek.

Warren Buffett the Worlds 3rd richest man still lives in the same house he bought the home in 1958 for $31,500.

Skromný dům třetího nejbohatšího muže planety.

Jednoho z nejlepších investorů světa v sobě ale nezapře, vedle oceňování domova totiž nezapomíná zmínit i to, že kdyby místo nákupu domu bydlel v nájmu a peníze investoval, byl by dnes ještě o něco bohatší. Nutno dodat, že více než 60 miliard dolarů, které z něj dělají třetího nejbohatšímu muže současnosti, není tak jako tak špatných.

Chodíte občas nakupovat se slevovými kupony, které vám přistanou ve schránce nebo které najdete v novinách? Anebo tyhle kupony dokonce vyhledáváte? Rozhodně nejste sami a možná vás potěší, že podobně na tom jsou i známé hollywoodské celebrity. Patří mezi ně třeba zpěvačka Lady Gaga nebo herečky Hillary Swank, Kirsten Bell či Sarah Michelle Gellar.

„Nakupuji v dobrých obchodech, ale vždycky se ptám, které zboží , typicky ryby, jsou ve slevě. Že jsou levnější přece neznamená, že jsou špatné. Pravděpodobně jde jen o to, že jich rybáři nachytali až moc,“ říká posledně jmenovaná herečka, která se proslavila rolí teenagery zbožňované Buffy, přemožitelky upírů. „Slevové kupony sbírám už léta, nevidím důvod, proč bych měla platit víc za něco, za co jiní platí méně,“ dodává.

A doslova vášeň pro kupony má i Kirsten Bell, která se nad nimi takto rozplývala v talk show Conan O´Briena: