Na nákazu novým koronavirem už v Číně zemřelo 80 lidí a počet nakažených osob se – i kvůli šíření nákazy do dalších částí světa včetně Francie – blíží ke třem tisícovkám. V Česku se kvůli nemoci sešla Bezpečnostní rada státu a v pohotovosti je i ruzyňské Letiště Václava Havla.

Na záběrech ze zasažených míst v Číně neuvidíte člověka bez roušky. Místo těch klasických by se však brzy mohly začít používat jejich technologicky vyspělé verze. Na boji proti respiračním problémům postavila svůj koncept hi-tech roušky například americká firma Aō Air.

Ta na nedávném veletrhu CES v Las Vegas představila futuristickou čisticí roušku Atmos Faceware, vyrobenou z průhledného plastu. Pomocí speciálního filtračního systému čistí a ochlazuje vzduch, který dýcháte. Její výhodou je, že nemusí přiléhat k obličeji, tudíž si poradí i s vousy nebo potem, které značně ovlivňují funkčnost jiných roušek.

Redaktor Forbesu Michael Mareš „futuristickou“ roušku vyzkoušel.

Na rozdíl od klasické zdravotnické roušky je navíc vidět na ústa, takže uvidíte i nositelův výraz tváře a artikulaci slov. Zástupce firmy, se kterým jsme na CES hovořili, uvedl následující parametry: rouška prý zvládne vyprodukovat 240 litrů čistého vzduchu za minutu a sedí 95 lidem ze sta.

Na trhu by se měla objevit letos v létě a pořizovací cena bude 350 dolarů (v přepočtu necelých osm tisíc korun).