Co přináší větší požitek než radost z uměleckého díla? Požitek ze dvou uměleckých děl! Přesně takové spojení se podařilo v případě nového unikátního pianina z dílny Petrof, do kterého vtiskli svůj obraz bratři umělci Maxim a Karel Havlíčkovi. Stojí milion, ve Forbesu se koná jeho česká premiéra a je to nejbarevnější pianino z Petrofu.

Halou ukrytou v jednom ze zasněžených dvorů pražských Holešovic se nesou melodické tóny piana. Po chvíli jeho strůjce, multiinstrumentalista a skladatel Karel Havlíček, zvedne hlavu od klaviatury a zahledí se na Zuzanu Ceralovou Petrofovou.

„Má krásný zvuk, vrátilo se domů v pořádku,“ říká a majitelka českého výrobce klavírů a pianin Petrof spokojeně kývne hlavou.

„Teprve předevčírem se vrátilo ze Singapuru, kde se představilo v rámci českého stánku na veletrhu FIND – Design Fair Asia, a cesta lodí zpátky do Česka mu trvala tak dlouho, že jsme se o něj skoro báli,“ dodá na vysvětlenou. 

Nástroj, o němž ti dva mluví, je nové pianino z dílny Petrofu nazvané Gemini. Letos už se stihlo podívat do světa a teď ho čeká jeho česká premiéra.

Třetím účastníkem dnešního hudebního soirée je Karlův bratr-dvojče Maxim Havlíček, malíř známý pod uměleckým jménem MAXIM. Ten je zároveň třetím rodičem pianina, z něhož vytvořil světový unikát tím, že na původně černý nástroj namaloval své dílo.

Ti tři se poprvé potkali před dvěma lety a už tehdy mezi nimi přeskočila tvůrčí jiskra. Bratři žijící střídavě mezi Spojenými státy a Českou republikou chtěli pro Petrof připravit něco speciálního, a tak vznikl zárodek myšlenky, z níž vzešlo Petrof Gemini.

č si majitelka Petrofu prý nejdřív nebyla jistá, jestli „se jejich světy protnou“, nakonec si ji vize bratrů Havlíčkových získala. „Řada našich klientů miluje nejenom hudbu, ale zajímá je i výtvarné umění, jsou sběratelé, proto nám ta myšlenka dávala smysl,“ říká. 

Dnes tak v holešovických Kabelovna Studios, novém nahrávacím studiu a kreativním prostoru pro umělce, za nímž stojí právě Karel Havlíček a kde má galerii i Maxim Havlíček, stojí první výsledek jejich vzájemné spolupráce. A jeho tvůrci pro něj po návratu z první cesty po Asii pomalu chystají další světové turné.