Když loni na konci srpna nečekaně utichla výroba v chomutovských válcovnách trub, které založili v roce 1890 bratři Mannesmannové, bylo jasné, že je to velký problém. Dnes už ho Zdeněk Zemek, šéf a majoritní vlastník ocelářské skupiny Z-Group Steel, do níž firma patří, umí také vyčíslit.

Prasklé ozubené kolo na hřebenové převodovce, které má na výšku zhruba pět metrů a pohání celou válcovací trať, znamenalo tříměsíční zastavení produkce. A výroba musela na čas skončit také v Zemkových Železárnách Hrádek, které do Chomutova dodávají vstupní ocelové ingoty. Celkový účet? „Tržby klesly kvůli odstávce o 800 milionů korun, v celkovém hospodaření způsobila havárie ztrátu 150 milionů,“ uvedl Zdeněk Zemek pro Forbes. Podle předběžných výsledků tak byly loňské tržby Z-Group Steel Holdingu 2,28 miliardy korun, zatímco ještě v roce 2012 překročili třímiliardovou hranici.

Nehoda byla ve Válcovnách trub Chomutov největší za posledních 40 let a s jejím odstraněním pomáhali také v Nizozemsku. Původně to vypadalo, že by výroba mohla stát ještě letos v květnu, nakonec se nové ozubené kolo podařilo vyrobit rychleji.

valcovny chomutov

Válcovny trub Chomutov (autor: mapy.cz).

Přesto část z 260 zaměstnanců musela zůstat doma, část šla dočasně na úřad práce. „Dnes už jsou všichni naplno zpět v práci,“ říká mediální zástupce ocelářské skupiny Miroslav Slaný. Podle něj je pro letošek v plánu vyrobit v Chomutově 55 tisíc tun bezešvých trubek. Loni to bylo jen 35 tisíc tun, i když původní plán byl podobný tomu letošnímu.

Trubky se nejvíce používají v energetice, dělají se z nich plynovody, ropovody ale i vodovodní potrubí. Téměř polovina jejich produkce jde do unie, 14 % na Dálný východ a do Indie a 13 % do Severní Ameriky.

Zemek se přitom nadechuje k významné investici. Chce z chomutovských válcoven udělat podnik zaměřený na top produkci s vyšší přidanou hodnotou, protože konfekční výroba se přesouvá do Číny. Firma tak hodlá během několika let investovat zhruba miliardu korun do modernizace, která umožní ve větší míře vyrábět například nerezové trubky nebo trubky z vysokopevnostní oceli.

Součástí by měla být také nová válcovací linka, která umožní dělat průměr trub až 711 milimetrů s větší tloušťkou stěn. Prvním investičním krokem jsou nové, takzvané krokové a kalibrovací pece za zhruba 300 milionů korun, jež by měly být postaveny příští rok.

Do holdingu Z-Group Steel, jenž zaměstnává 810 lidí, patří kromě válcoven a železáren v Hrádku u Rokycan ještě Železárny Veselí. Celou ocelářskou skupinu pak doplňují firmy Ferromet, interStroj, Hesco a Velosteel Trading. Kromě nich má Zdeněk Zemek také investice v dopravě (ČSAD Vsetín nebo ČSAD autobusy Plzeň) a v lázeňství (podíly v lázeňských domech v Luhačovicích, Velkých Losinách či v Mariánských Lázních).

V byznysu mu pomáhají jednačtyřicetiletí synové Alexandr a Zdeněk, díky nimž se tak Zemkovi stali pro letošek 31. největší českou rodinnou skupinou podle žebříčku Forbesu. Investují také do solárních elektráren, přičemž spor o udělení licence pro elektrárny zastřešené firmami Saša-Sun a Zdeněk-Sun těsně před koncem roku 2010 (tedy pro majitele za výhodnějších podmínek) se dostal až k soudu. Soud zatím žaloby odmítl z procesních důvodů.

Hutní skupina Zdeňka Zemka

Rok Tržby (mld. Kč) EBITDA (miliony Kč)
2011 3,8 161
2012 4 188,8
2013 3,3 155,4
2014 2,9 -29,2

Pozn.: Za rok 2014 jde o předběžný odhad. Zahrnuje firmy Z-Group Steel Holding, Velosteel Trading, Hesco, interStroj a Ferromet.

Autor úvodní fotografie:  Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia