Marek Pupák získal dvakrát Slovak Press Photo, jeho série zachycující proměny Slovenska jsou realistickým, někdy pochmurným dokumentárním cyklem o nesvobodě a rezignaci.

O to kontrastněji působí soukromý projekt, který umělec vytvořil se svou pětaosmdesátiletou babičkou Karolínou. Instagramový účet Blue Grandma, tedy modrá babička, zachycuje dámu s modrými vlasy, která velmi přirozeně pózuje v outfitech, za které by o několik generací mladší influenceři zabíjeli.

Červená mikina Gucci, květované sako, černá róba s širokým páskem – to vše je součástí garderoby důchodkyně, kterou na Instagramu sleduje přes 12 tisíc lidí. „Veškeré oblečení patří mé babičce, je přirozenou součástí jejího života, stejně jako pózy, ve kterých je na snímcích zachycena. Trávíme spolu čas a já ji u toho fotím. Chci mít tyto záběry jako vzpomínku na někoho, kdo je mi tak blízký, ale zároveň je jasné, že čas nás jednou rozdělí,“ svěřuje se Marek Pupák.

Vytvořit své modrovlasé babičce Instagram ho napadlo během první vlny pandemie, kdy chtěl vytvořit něco pozitivního. Nadšené ohlasy fotografa i seniorku přesvědčily, aby ve své činnosti vytrvali. Fotografie jsou zachycené částečně na digitální fotoaparát, napůl na kinofilm, který dodává snímkům zrnitější nostalgickou atmosféru.

https://www.instagram.com/p/CGFvhyFn4ku/

Co na své babičce umělec nejvíc oceňuje? „I když jsme jako rodina prožívali různé těžkosti, jakmile jsem překročil práh babiččina bytu, ocitl jsem se v přívětivém, bezpečném světě. Je totiž velmi pozitivní, plná nakažlivého elánu. To je pro mě velmi inspirující,“ svěřuje se Marek Pupák.

A co ony pověstné modré vlasy, které daly název celému projektu? „Babička je měla od té doby, co sahá moje paměť. Říkala, že se jí nelíbí šedé, protože nechce být všední,“ prozrazuje fotograf. Vzpomíná také, že když společně odjeli na dovolenou do Říma, nadšení Italové tam rodačku z Novej Báne zastavovali, aby jí pochválili vlasy.

V zahraničí jsou instagramové projekty, které propojují seniory a módu, stále častější. Legendární je například vizuální deník Američana Ariho Setha Cohena Advanced Style, který zachycuje ty nejstylovější dámy v pokročilém věku. V našich zeměpisných šířkách zatím působí Blue Grandma jako osvěžující zjevení.