skip to main content

Očkovala paviány i gepardy. Teď organizuje zájezdy, kde můžete pomáhat i vy

Naproti mně v kavárně sedí upravená blondýna a přejíždí prsty po displeji mobilu. „Tady jsem očkovala stovky psů, tohle je, když jsme pracovali s paviány, a tohle byla taková kočička,“ ukazuje Kamila Paličková fotku, na které je s mládětem geparda

Ve svém vyprávění jde rovnou na věc. Nad fotkami ihned začínáme jejím odjezdem do Afriky, kde v tamních organizacích zjišťovala, co potřebují – a co potřebují ohrožená zvířata, o která se v různých rezervacích starají. „Jsou to samozřejmě peníze a jsou to taky lidské síly,“ odpovídá na svou původní otázku.

Sama si pobyty v rezervacích zaplatila a pak dny a týdny až do padnutí očkovala toulavé psy a pomáhala, s čím zrovna bylo potřeba. Silný dojem, který v ní africká cesta zanechala, dovedl Paličkovou až k rozjetí netradiční cestovní agentury Redline Expedition. Jejím cílem je zprostředkování podobného zážitku dalším lidem. V těchto dnech se z Jihoafrické republiky vrátili první klienti, kteří pomáhali v rezervaci vzácných bílých nosorožců. 

Reklama

Jak taková pomoc vypadá? Ta finanční se rozdělí třeba na plat protipytlácké hlídky a nákup materiálu nebo stravy pro zvířata, která se v rezervacích nedostanou ke své běžné stravě. Rukama se pak dobrovolníci zapojují třeba do preventivního odstraňování rohů nebo stavění elektrických plotů.

Cestovka, sestávající momentálně jen z šéfové a několika pomocníků, od dobrovolníků vybere zhruba 15 tisíc za týden pobytu. Ti si musí sami obstarat letenku. Paličková pak vybírá vhodné, prověřené a nepodvodné organizace na místě, které opravdu pomáhají – právě za tuhle činnost zůstává podnikatelce provize. Organizace už si pak dobrovolníky vyzvedává na letišti a stará se o jejich další osud a zapojení.

Letos je to 10 let, co Kamila Paličková zakládala se svým kolegou Oto Jandou finanční poradenskou skupinu F&P Consulting, dnes zvanou Aido Group. Mezi ostatními hráči z oboru jde o uznávané jméno a finanční poradenství je podle mladé podnikatelky šlapající byznys, takže místo ředitelky si podržela. Přesto jí v jejích aktivitách něco chybělo a ke zvířatům měla vztah už od mládí, kdy snila o studiu veteriny.

Před necelými dvěma roky procestovala Bali a Nepál a vracela se s pocitem, že by měla dělat něco s větším přesahem. V létě 2018 se přimotala k možnosti adoptovat si dva orangutany z Bornea. „Protože se vždycky do všeho hrnu a položím, strávila jsem celou noc studiem článků a informací, jak to s tímto druhem vlastně je a jak moc devastujeme zvířatům jejich přirozené prostředí,“ vypráví.

Reklama

V Indonésii se tou dobou kácely hektary pralesa kvůli navýšení produkce palmového oleje. A Kamila, matka jednoho syna, si ještě toho večera na dálku adoptovala Rockyho a Rickinu, dva zachráněné opičí sirotky. Oba vlastně rozhodli o podnikatelčině dalším směřování.

„Dnes už mám na seznamu několik dalších zájemců,“ říká a je přesvědčená, že tyhle cesty dají člověku mnoho – minimálně možnost vidět, jak to vypadá, když někdo vlastnoručně pracuje na tom, aby zachránil kus fauny a ekosystému důležitého pro celý svět.

Svou potenciální klientelu rozděluje do tří skupin: do jedné spadají studenti, do druhé podnikatelé a lidé z korporátu, kteří chtějí zažít „hodně jiné safari“, a nově vyjednává také příležitosti pro ty, kdo by chtěli do rezervace vyjet třeba na půl roku na výzkum nebo stáž.

Do budoucna by neměla být v nabídce jen Afrika, kterou má Paličková asi nejvíc obšlápnutou. „Přemýšlím opravdu pečlivě, kde jsou peníze skutečně potřeba,“ probírá se příležitostmi v Asii. Na konci roku ji čeká cesta na Maledivy, kde sice stráví kus dovolené se synem, ale souběžně jedná se dvěma tamními organizacemi – jedna má na starosti obnovu korálů, druhá výzkum podmořských želv.

Dostat cestovku do podoby, v níž je teď, stálo podnikatelku zatím asi půl milionu korun. Do karet hrála investici loňská transakce, když v listopadu se svým společníkem z firmy Aido Otou Jandou oba prodali polovinu ze svého 50procentního podílu investorovi Michalu Mičkovi (mimo jiné spolumajiteli značek Pietro Filipi nebo Kara). 

Z obchodu inkasovali Paličková s Jandou desítky milionů korun a část šla do rozvoje firmy. „Moje nové aktivity s tím nesouvisely, ale v jejich financování mi to samozřejmě pomohlo,“ připouští Paličková.

Její Redline Expedition však zatím neznačí restart nebo úplný exit ze světa finančního poradenství. „Naopak, pořád mám plnou exekutivní roli,“ směje se.

Reklama
Reklama