Když se rok po roce sečtou platy, které bral Jaromír Jágr během své kariéry v NHL a ruské KHL, dostaneme se na číslo 130 milionů dolarů, tedy víc než tři miliardy korun. V žebříčku nejlépe vydělávajících hokejistů historie je tak suverénně na prvním místě, s odstupem na druhém místě je legendární obránce Chris Pronger se 108 miliony, třetí je další bek Nicklas Lidström, který vydělal 100 milionů.

Aby nedošlo k mýlce – tři miliardy korun určitě není částka, kterou by Jágr dostal na bankovní účet. Od hrubé mzdy se totiž v NHL musí odečíst skoro dvě třetiny – tolik hokejistům spolknou daně a poplatky agentům či hráčské asociaci.

Jágr dostal za hokej poprvé zaplaceno, když ještě jako patnáctiletý naskočil za A tým Kladna do mezinárodního turnaje hraného v Litvínově. V zápase proti výběru Japonska vstřelil dva góly a po zápase dostal jednorázovou odměnu 150 Kčs. Jeho první profesionální smlouva na Kladně byla stanovena na 3400 Kčs měsíčně.

„Peníze určitě nejsou a nikdy nebyly důvodem, proč hraju hokej, ale na druhou stranu neumím nic jiného, proto není na mém zájmu být placen co nejlépe nic nepochopitelného,“ říká Jágr ve své životopisné knize.

Podívejte se, jak během své kariéry vydělával:


Červen je ve Forbesu měsícem Jaromíra Jágra. Nové číslo, které vychází tento týden, přinese velký rozhovor s největší sportovní hvězdou Česka a vše, co jste o hokejové legendě chtěli vědět.