Story rodiny Pacáků patří mezi ty, které ve Forbesu máme rádi. Jde o úspěšný byznys, který radostně spojuje několik generací. Tradici, kterou nepřeťala ani nevraživost komunistického režimu. Příběh řemeslníků, kteří se poprvé chopili jehly s nití před téměř stoletím a nadále neúnavně přidávají jeden šev za druhým.
Mezi ně navíc královéhradecký Polstrin, vyrábějící čalouněný nábytek pro českou i zahraniční klientelu, vkládá další podnikatelské aktivity. Po kavárně Café & bistro Polstrin otevírá v areálu společnosti v městské části Kukleny i boutique hotel s příznačným názvem – Mezi švy. Ojedinělé ubytovací zařízení, jež by mělo být názornou ukázkou toho, co vše firma zaměřující se na zakázkovou výrobu, dokáže.
„Naším zvykem je dělat věci trochu jinak a myslím, že to, jak vyrábíme nábytek, se přímo odráží i v tomto hotelu,“ konstatuje Karel Pacák mladší, syn zakladatele společnosti a stoprocentní vlastník Polstrinu.
„Přál jsem si, aby pokoje byly prodlouženou rukou našeho showroomu, místem, kde můžeme ukázat naši kreativitu a schopnosti v zakázkové výrobě,“ dodává šestapadesátiletý muž.
Každý ze sedmi uměleckých pokojů, které vznikly v první fázi výstavby dle vlastních návrhů Studia Polstrin, tak disponuje unikátním designem se sedacími soupravami, křesly nebo postelemi vytvořenými na míru. Návštěvníci tak mohou v hotelu najít například postel usazenou do žebřin z masivního ořechu, čalouněné čelo postele až ke stropu nebo televizi zasazenou do čalouněného obkladu.
Královéhradecký podnik s pěti desítkami zaměstnanců, jehož tržby se loni přiblížily 85 milionům korun, ovšem chtěl do tradiční výroby přinést také moderní prvky. Hotel je proto navržený tak, aby fungoval bezkontaktně. Hosté se do něj dostanou s pomocí vygenerovaného kódu, který obdrží na mobilní telefon.
„Cílem bylo, aby se host s prvním člověkem z personálu potkal až na snídani,“ přibližuje Karel Pacák mladší, jenž si otevřením vlastního boutique hotelu dle svých slov splnil klukovský sen.
Hotel Mezi švy se nachází v areálu někdejšího Dřevotvaru, kde se před takřka 65 lety zrodila čalounická tradice Pacákových. Kořeny řemeslné výroby v rodině nicméně sahají ještě hlouběji, konkrétně do roku 1932.
Tehdy děda Karla Pacáka mladšího založil v Třebechovicích pod Orebem firmu na brašnářské a kožené zboží, které si našlo své zákazníky dokonce až za oceánem. Úspěšně ji rozvíjel šestnáct let, než přišel únor 1948 a komunisté podnik znárodnili.
Karla Pacáka staršího, syna zmiňovaného podnikatele a otce současného majitele Polstrinu, zároveň vyhodili z gymnázia a nikam jinam jej nepřijali. Neměl tak jinou možnost než se vyučit čalouníkem.
Po letech strávených v Orlických horách, kam rodina odešla do ústraní, se do největšího města východních Čech vrátil o dekádu později, aby jako dělník nastoupil do nově vybudovaného družstva Dřevotvar, vyrábějícího čalouněný nábytek.
Postupně stoupal hierarchií spolku, přičemž vystřídal několik funkcí – od vedoucího skladu materiálů, přes technologa výroby po výrobního dispečera. Podle jeho návrhů vzniklo několik inovativních produktů, včetně třeba ikonické sedací soupravy Klasik či křesla Siesta, při jehož výrobě byla poprvé u nás použita nová technologie – vypěnovaní polyuretanové suroviny v laminátové formě.
Po sametové revoluci Pacák starší přesvědčil syna a společně družstvo čalouníků i budovu s pomocí bankovního úvěru odkoupili, načež ho transformovali na společnost Polstrin Design.
„Sehnat mistry řemeslníky byl už tehdy oříšek. Šicí stroje byly zastaralé, převládalo ruční šití přímo na výrobku, stříhalo se dle šablon křídou na potahu. Úžasný pokrok nastal při zavedení moderních střihacích a šicích strojů, nejen z hlediska výtěžnosti materiálu, ale v přesnosti a kvalitě,“ ohlíží se za počátky svobodného podnikání Karel Pacák starší, kterého Forbes díky jeho nezdolnosti a pracovitosti před lety zařadil do inspirativního výběru 7 nad 70.
„Když jsme výrobu obnovovali, nebyl vůbec výběr dodavatelů s látkami. Ani v kůžích to nebylo lepší. Na zahraničních veletrzích jsme poprvé viděli, jaká kvalita kůží pro naši branži vůbec existuje,“ vzpomíná dále. Nezapomene přitom zmínit, jak jej těšilo, že „mohl být přitom, když se vše mění“.
Právě vývoj nových výrobků a obchod měl na starosti především Karel Pacák mladší, než v roce 2008 po otci převzal vedení celé společnosti. Bývalý profesionální fotbalista, který si v dresu Spartaku Hradce Králové vyzkoušel také nejvyšší československou ligu, Polstrin posunul mezi nejvýznamnější hráče na tuzemském trhu. Provedl firmu obdobím hospodářské krize a i proto momentálně věří, že s ní zvládne rovněž současné pro podnikatele náročné období.
„Myslím, že současná situace ukazuje zranitelnost přílišné globalizace. Čelíme velikému přílivu levného a mnohokrát nekvalitního nábytku, z něhož se stává spotřební zboží. Rozhodně pozorujeme, že mnohem více lidí se zajímá o to, co kupuje a kde daný výrobek vzniká. Svůj nákup raději promyslí, nechají si odborně poradit a pak jim slouží dlouhá léta,“ tvrdí Karel Pacák mladší.
Spolu s ním se do vedení Polstrinu v současnosti zapojují i žena Romana (nákup potahových materiálů), synové Ondřej (HR, marketing) a David (technický design) i Ondřejova manželka Barbora (bytový design). A nadále chod společnosti zpovzdálí spokojeně sleduje také sedmaosmdesátiletý zakladatel.
„Jsem hrdý na to, že nás dnes porovnávají s evropskou špičkou, že lpíme stále na kvalitě a podílu ruční práce a že se řadíme mezi inovativní firmy v oboru,“ uzavírá Karel Pacák starší.