Měl to být nápad, který lidí zbaví strachu z odběrů krve. Projekt, který vzbudil rozruch mezi investory a následně raketově poslal blonďatou Američanku, na kterou často pohlíželi jako na Steva Jobse v sukni, mezi dolarové miliardáře. Ale kdeže ty loňské sněhy jsou.

Čtěte také: Od slaboproudu k okouzlení onyxem. Kamenný příběh dynastie Foitů

Dvaatřicetiletá podnikatelka Elisabeth Holmesová před pár lety slíbila, že se svojí společností Theranos změní způsob testování krve. Injekční jehly, které děsí miliony lidí po celém světě, měly být nahrazeny pouhým píchnutím do prstu. V červnu Forbes odhadl, že její čisté jmění kleslo ze čtyř a půl miliardy dolarů na nulu a na začátku října tato společnost přestala podnikat úplně.

Projděte si krok po kroku rychlý vzestup a následně i sešup blonďaté podnikatelky a jejího startupu.

Červen 2014: Holmesová se objevila na titulní stránce časopisu Fortune s úžasnou zprávou. Theranos, společnost, kterou založila v pouhých devatenácti letech v roce 2003, má 500 zaměstnanců, a její hodnota je dle investorů vyčíslená na neuvěřitelných devět miliard dolarů. Holmesová tvrdí, že změní systém zdravotnictví. Později pro TedMed řekla, že „jedinec je odpovědí na výzvu, které čelí zdravotnictví“.

card1-theranoselizabethholmes-v2

Říjen 2014: Takto vysoké (9 miliard dolarů) hodnocení společnosti Theranos, které potvrdily spolehlivé zdroje, vyšvihlo Holmesovou mezi 400 nejbohatších Američanů v žebříčku časopisu Forbes. Vzhledem k tomu, že vlastnila polovinu této společnosti,  se její jmění odhadovalo na čtyři a půl miliardy dolarů, a to vše v akciích vlastněných soukromou společností, které nejsou obchodované na burze.

Říjen 2015: Otázky nad aktivitami Theranosu začínají vířit. Na summitu Forbes under 30 ve Filadelfii je Holmesová řeší pokrčením rameny, a říká, že „komentáře v tisku jsou stoprocentně podníceny laboratorním průmyslem. My jsme jediná laboratorní společnost, která je skutečně zaměřená na transparentnost.“

animatedgif-card3-theranoselizabethholmes-v11

Říjen 2015: Časopis Wall Street Journal zveřejňuje vyšetřování společnosti Theranos, které vedl John Carreyrou, a které dokazuje, že pouhých 15 testů z 240, které má společnost v nabídce, se provádí na jejich vlastních, tzv. Edisonově strojích. A některé z těchto testů měly navíc nepřesné výsledky.

Říjen 2015: Holmesová řekla komentátorovi Jimu Cramerovi v televizi CNBC: „Nejdřív si všichni myslí, že jste blázen, pak se vás snaží zničit, a pak zničehonic, změníte svět.“  Podle Vanity Fair byla však interní reakce v Theranosu mnohem vulgárnější, když zaměstnanci  skandovali: „Carreyrou, jdi do pr….“

Leden 2016: Americká organizace Centra pro zdravotní péči (Centers for Medicare and Medicaid Services/CMS), pod kterou Theranos spadá, posílá společnosti dopis, v němž se píše, že její krevní testy „představují přímé ohrožení pro zdraví a bezpečnost pacientů“. Theranos poté prohlašuje, že problém, na který bylo poukázáno, je vyřešen.

card6-theranoselizabethholmes-v1

Červen 2016: Forbes snižuje odhad čistého jmění Holmesové na nulu. Ve světle mnohých vyšetřování částka devíti miliard dolarů přestala být zcela důvěryhodná. Jako pravděpodobnější se nyní zdá číslo 800 milionů dolarů. A vzhledem k tomu, že investoři musí být vypořádáni dříve, než-li Holmesová, nezůstane jí nic.

Srpen 2016: Na každoročním setkání Americké asociace pro klinickou chemii představuje Holmesová nová data. Tato data ale pocházejí ze zcela nového přístroje. Jeden z kritiků se nechal slyšet, že o tom, co lidi opravdu zajímá, Theranos mlčí.

Říjen 2016: Theranos propouští 340 lidí – to je téměř polovina zaměstnanců – a ukončuje provoz laboratoře. Nyní se Theranos snaží u Komise pro potraviny a léčiva získat schválení pro nové přístroje, které představil v srpnu.