Trh s kryptoměnami v posledních týdnech bzučí v rytmu jedné měny. A není to bitcoin. Ještě loni na podzim neznámá solana láme rekordy a je skokanem roku kryptosvěta – od ledna vyskočila její cena o třináct tisíc procent. A i když poslední dva dny zpomalila, pořád „udělala raketu“.

Mezi ty, kdo potenciál solany chytil dřív než ostatní investoři, přitom patří i Viktor Fischer a jeho pražský Rockaway Blockchain Fund. „Byla to jedna z našich prvních investic ve fondu,“ vzpomíná Viktor, jak se setkal se zakladatelem Solany, developerem Anatolyem Yakovenkem, v akcelerátoru 500 Startups.

„Jen kódoval, kódoval, zvedl hlavu, zase ji sklonil a dál kódoval, kódoval, kódoval.“

Fischera nicméně tahle návštěva před dvěma lety přesvědčila natolik, že se rozhodl do projektu investovat v jeho úplných začátcích. Společně s několika koinvestory tehdy pod hlavičkou Rockaway koupil podíl 0,5 procenta solany za 1,2 milionu dolarů, tedy přes 25 milionů korun.

„Dnes je solana mimochodem na 260násobku těch peněz, které jsme do ní vložili,“ říkal ke konci srpna Fischer ve velkém rozhovoru pro zářijové vydání Forbesu. To dělá nějakých 6,7 miliardy korun.

Teď, v polovině září, to bude ještě výrazně víc, protože solana v posledních týdnech s několika menšími výkyvy rostla. Jen od poloviny srpna do 14. září to dělá plus 266 procent.

Reálně tedy současný podíl Rockaway Blockchain Fundu a jeho koinvestorů může dělat i 15 miliard korun. Jsou to samozřejmě pořád peníze virtuální, tedy alespoň dokud se Fischer nerozhodne ze solany vystoupit a podíl RBF prodat.

A k tomu se největší evropský blockchainový fond, který pod hlavičkou Rockaway Fischer vybudoval, podle jeho slov zatím nechystá. Podle Fischera je solana (jejíž coin SOL se aktuálně prodává za 165 dolarů) pořád ještě podhodnocená a cílová cena, při které by jeho fond solanu prodal, je nastavena výrazně výš.

Co vlastně Solana umí? Vyvinula blockchain, který je schopný zprocesovat až 65 tisíc transakcí za vteřinu (pro srovnání Ethereum zvládá jen přibližně patnáct transakcí za vteřinu). Aplikace stavějící na Solaně tak nemusejí řešit problémy vysokých poplatků a dlouhé doby ověřování transakcí, jako řeší Ethereum.

Solana je tak součástí ekosystému DeFi, decentralizovaných financí, na které se Fischerův fond v investicích zaměřuje. I o tom, jak přes blockchain investovat, půjčovat peníze nebo se pojistit, a o digitálních DeFi bankách budoucnosti mluví Fischer ve velkém rozhovoru pro Forbes.