Budete si přát whisky, nebo snad raději červené víno? Jan Novák vás ale na drink nezve, on jen umí ručně a přesně podle vašeho přání vyrobit originální kuličkové či plnicí pero. Třeba ze sudu od whisky, vína nebo rovnou z několika exotických dřevin najednou. Jeho malý byznys se v Česku pěkně rozrůstá a v budoucnu, aspoň tak si to Novák plánuje, má překročit i hranice republiky.

Začátek tohoto příběhu je tak trošku zvláštní. Dnes šestadvacetiletý podnikatel sedával v klimatizované kanceláři, měl jistý příjem, přesto mu cosi scházelo. „Seděl jsem u počítače, což mě prostě nebralo. Potřeboval jsem změnu. A práce se dřevem mě vždy bavila,“ vzpomíná na moment, kdy se z té kanceláře zvedl a vyrazil novým směrem, k soustruhu.

Pár let předtím zkoušel vyrábět a prodávat kryty na mobily z dřevěné dýhy, jenže svému malému byznysu se příliš nevěnoval a jeho e-shop spíš paběrkoval. „Nicméně mi zůstal laser, materiál, a když jsem se jednou na internetu díval, jaká krásná dřevěná pera se vyrábějí v Americe, a že tady u nás se tomu nikdo nevěnuje, byl jsem rozhodnutý, že do toho půjdu,“ popisuje Novák.

peranovak2

Jako první zkusil vyrobit pera ze sudu od whisky. V Americe jsou populární ta ze sudů od Jacka Danielse, takže se dají koupit už hotové, připravené špalíčky na výrobu. „Já ale chtěl jít svou cestou, být originální,“ připomíná. „A podařilo se mi sehnat sud od whisky Bushmills, kterou nikdo jiný na světě na výrobu per nepoužívá.“ Takové sudy jsou ovšem vzácností a jen tak snadno se koupit nedají. Novák ten svůj náhodou koupil v Ostravě, kde rušili hospodu a ve vitríně právě jeden takový nepotřebný sud ležel.

Čtěte také: Kreslí do vzduchu, řeže, pájí: 3D pero českého vynálezce vyrazilo na Kickstarter

Taky se ptáte, proč se vůbec k výrobě luxusních per používají sudy od whisky? „Je to fanouškovská záležitost,“ vysvětluje jejich tvůrce. „Navíc u některého dřeva je cítit jemná vůně, pero je nazlátlé, a navíc díky tomu, že sud je zevnitř vypálený, dřevo působí staře a přitom krásně,“ vypráví.

Internetový obchod peranovak.cz co nevidět oslaví první výročí a stojí za ním spousta hodin tvrdé práce. „Ale neskutečně mě to baví. Čekal jsem, že první rok a půl od spuštění prodeje mě úplně neuživí, ale zatím to překonává moje očekávání,“ těší mladého podnikatele. A až se přiblíží Vánoce, očekává, že překročí obrat milion korun.

peranovak1

Teď už svému projektu věří, ale na začátku roku 2015 to tak nebylo. Shánění strojů ve Spojených státech, týdny čekání na dovoz a proclení dřev, stovky hodin trénování na soustruhu, hledání správných výrobních procesů… „Jsem kluk od počítače, všechno jsem se musel naučit sám a někdy to bylo o nervy. Týden jsem třeba makal na jednom peru a ono mi na konci všeho prasklo,“ vzpomíná Novák.

Uplynulo téměř půl roku, než se odhodlal jít s kůží na trh a na začátku prázdnin minulého roku otevřel internetový obchod. „Udělal jsem stovky kousků, než jsem vyrobil první, za které jsem se nemusel stydět.“

Postupně začal podnikatel ze Staré Boleslavi svou výrobu rozšiřovat. O pera ze sudů od červených vín, z nichž některá jsou charakteristická jemnou vůní, pak přidal nejrůznější druhy exotických dřev. Několikanásobně více času zabere vyrobit takzvaná skládaná pera vyráběná až ze čtyř různých dřev najednou. Cena přitom zůstává stejná jako u těch ze sudu, tedy v rozmezí 1300 až 1500 korun za jedno pero. Když si připlatíte 250 korun, majitel vám vygravíruje třeba váš monogram nebo logo firmy.

peranovak4

„Každý kus je jedinečný, žádná dvě pera nejsou stejná. Skládaná pera jsou skutečně limitované edice, protože jsou už na první pohled jiná, a navíc jsou časově nesmírně náročná na výrobu,“ vyzdvihuje originalitu majitel, výrobce i prodejce v jedné osobě. „Každé jednotlivé pero nafotím a poté vkládám na e-shop, takže zákazník kupuje přesně to, které vidí na fotce.“

Čtěte také: Phree je pero, se kterým můžete kromě psaní i telefonovat nebo odpovídat na textovky

Jedinými součástkami, které Novák nevyrábí „in house“, jsou kovové chromované komponenty a ocelový hrot. Zatím je nakupuje, ale v blízké době by rád tvořil všechny součásti pera zcela sám. „V začátcích jsem chtěl jít střední cestou, abych se za pero nemusel stydět, ale aby bylo i cenově dostupné. Teď už ale připravuji také limitovanou edici v naprosté top kvalitě, kde cena bude řádově vyšší.“

peranovak3

Mezi jeho klientelou jsou především firmy, manažeři a obecně lidé do 50 let, několik per už posílal třeba zákazníkům do Německa a Ameriky. Týdně vyrobí průměrně pětadvacet per, z toho dvě třetiny hned prodá. Část per už také připravuje s výhledem na období Vánoc, kdy očekává dvojnásobný zájem. „Zatím se nechci orientovat na množství, ale spíše na limitované edice a na naprostou kvalitu a spolehlivost. Na konci roku se pak budu rozhodovat, zda přibrat zaměstnance a rozšířit výrobu.“

Jednou by rád otevřel obchůdek vedle své dílny ve Staré Boleslavi. V hlavě má taky výrobu stojánků, pouzder a dalších doplňků, navrch plánuje rozjet anglický e-shop a oslovit klienty v zahraničí. „Nespěchám. Baví i živí mě to, takže chci růst co nejpomaleji, zdravě,“ plánuje si Novák. „Perem se píše desítky let a bude se psát i dál, takže se nikam nehoním.“

Autor: Martin Chládek