Většina lidí, kteří musí za vysokou platit školné, si na to vezme půjčku. Alex Tew ale nechtěl a místo toho přemýšlel, jak si rychle a dostatečně vydělat. Povedlo se mu to a vymyslel jeden z internetových hitů své doby. A dnes se pro změnu stará o klid lidské mysli.

Byl rok 2005 a Tew, tehdy jednadvacetiletý student Univerzity v Nottinghamu, ve snaze nechodit do práce ani do banky vytvořil Million Dollar Homepage. Web, který mu za zhruba čtyři měsíce vydělal milion dolarů.

Jeho princip byl přitom velice jednoduchý a možná i proto tolik úspěšný. Posuďte sami – nepříliš pohledná webová stránka se skládá z jednoho milionu pixelů, které Tew prodával ve čtvercích 10 x 10, jeden dolar za jeden pixel. Kdo si prostor na jeho stránce koupil, získal místo na umístění miniaturní, proklikávací reklamy.

O Million Dollar Homepage se hodně mluvilo, lidé byli zvědaví, jak vypadá, její návštěvnost raketově stoupala a poslední volné pole se prodalo 138 dní poté, co ji mladý Brit spustil.

mdh

Tewův zlatý důl.

Peněz na školu měl tedy Tew brzy dost (pokud teď přemýšlíte, proč Brit na britské škole sháněl milion dolarů, tak vysvětlení je jednoduché – název Million Dollar Homepage mu přišel lepší, než kdyby v něm figurovaly libry) a možná vás nepřekvapí, že studia nakonec nechal a rozhodl se dál vydělávat peníze, píše BBC.

Po prvním úspěchu ale přišlo období, kdy se Tewovi moc nedařilo. „To, že jsem si milion vydělal během čtyř měsíců, mě svedlo na scestí,“ vzpomíná dnes. „Byl jsem přehnaně sebevědomý a tak trochu jsem zapomněl na to, co mě vlastně zajímá.“

Čtěte také: Je mu 28, cestuje po světě a jeho firma má měsíční obrat i půl milionu dolarů

První projekt, do kterého se po Million Dollar Homepage pustil, se jmenoval Pixelotto a byl to vlastně pokus zopakovat princip prvního webu. Jenže znáte to, opakovaný vtip přestává být vtipem. Následoval PopJam, sociální síť pro sdílení zábavného obsahu, anebo One Million People, opět variace na Million Dollar Homepage s tím rozdílem, že na tomhle webu se nepublikovala reklama, ale fotky.

Ani jeden z těchto projektů nevyšel tak, jak si Tew představoval. Pak ale přišla nabídka vyzkoušet si práci v San Franciscu. Místo ve svém startupu mu tam nabídl kamarád Michael Birch, který Tewa podle svých slov vždy považoval za vizionáře, kterého je dobré mít v týmu. „Alex má vždycky plno nápadů. Nebojí se myslet ve velkém a jít si za tím,“ říká Birch.

tew velky

Už když ho do San Fransciska zval, ale prý věděl, že Tew pro něho nebude pracovat dlouho. A měl pravdu. Rok potom, co do Mekky mladých podnikatelů odjel, Tew rozjel vlastní startup, který se opět chytil. Jmenuje se Calm a má jediný cíl – vyvíjet a prodávat stejnojmennou meditační aplikaci.

Jde přitom o něco, o čem Tew údajně snil už od dospívání, protože s meditací začal ve 14 letech. „Vždycky jsem se zajímal o psychologii a osobnostní rozvoj,“ říká k tomu Tew s tím, že už jako teenager četl cokoliv, co se týkalo zlepšování paměti, koncentrace a kreativity. „Už tehdy jsem myslel na to, že by i tyhle věci měly být online. Každý by měl mít možnost podívat se na stránky, kde se budete moct naučit a vyzkoušet si různé relaxační a mindfulness techniky,“ vysvětluje.

Čtěte také: Dřív závodil v utrácení. Teď škrtá výdaje, aby v 35 mohl do důchodu

Ještě před čtyřmi lety plánoval Calm jako další web, že ale budoucnost patří mobilním aplikacím, pochopil o rok později. „Dnes jsem přesvědčený, že právě kvůli tomu, že ho lidé mají v telefonu, Calm tak dobře funguje. „Máte ho jednoduše neustále při sobě,“ říká Tew.

Dostupnost v telefonu je jedna věc, velký podíl na úspěchu Calm má ale i to, že mladý Brit opět podchytil fenomén doby. Tedy to, že uspěchaní lidé se mnohdy neumějí sami uklidnit a hledají, kdo by jim s tím pomohl. A Calm není jediná společnost, která se s tím snaží pomoci.

Calm má nyní 6 milionů uživatelů, od investorů společnost získala 1,5 milionu dolarů a jednotky milionů si i ročně vydělá.

První investoři, kterým Tew s partnerem Calm představili, z něj ale příliš nadšení nebyli. Podle Tewa byl problém hlavně v tom, že nešlo o klasický, na technologie orientovaný byznys. Byla to prostě výzva, říká dnes a zatím se zdá, že sázka na ni se mu opět vyplatila.

Zajímá vás, co se stalo s Million Dollar Homepage? Stále funguje, některé weby, na které odkazuje, už ale ne. V roce 2014 se odkazy na Tewově homepagi prokliklala redakce serveru Quartz a zjistila, že zhruba pětina z nich vede do prázdna.