Blankytně modré oči, hluboký baryton, krabička marlborek stále při ruce, břitký humor i jazyk s drobným ostravským přízvukem. Takový byl navenek Petr Otava, vládce skupiny Metalimex, který zemřel tuto neděli ve věku 65 let.

Muž, jehož osud byl spojen s černým uhlím z OKD, Ostravskem a sám si v posledních letech oblíbil Španělsko, vybudoval obchodně-výrobní skupinu, která loni vykázala rekordní tržby i zisk. „Zaměřili jsme se na zvýšení profitability a snížení úvěrů,“ uvedl Petr Otava tento rok v únoru pro Forbes, když předběžná čísla (32 miliard tržeb a 1,1 miliardy čistého zisku) představil.

otava

Stále byl naplno v byznysu, zabýval se restrukturalizací předloni získaných Koksoven OKK a minimálně jedním okem pokukoval po možnosti vrátit se do ostravsko-karvinské těžební společnosti OKD. Tu ovládal od roku 1998 do roku 2004 a pak ji spolu se svými společníky prodal finančníkovi Zdeňku Bakalovi.

K podnikání v OKD se váže také obžaloba za zneužívání informací v obchodním styku, kterého se měl spolu s tehdejšími partnery Viktorem Koláčkem a Janem Przybylou dopustit. Soud ale v červnu 2009 všechny osvobodil. Petr Otava v poslední době velmi nelibě nesl úpadek OKD, z nějž jeho majitelé za posledních deset let získali několik desítek miliard korun.

„Já osobně nevěřím na zahraniční management v českých výrobních firmách. Může to fungovat ve finančnictví, telekomunikacích, ale ne ve výrobě. A už vůbec ne při tak specifické činnosti, jako je podzemní dobývání uhlí. To je polovojenský systém řízení a šéfové musí mít u svých zaměstnanců značný respekt. Až na čestné výjimky by se finanční investoři měli od průmyslových firem držet na kilometry daleko,“ uvedl loni na jaře ve velkém rozhovoru pro Forbes, který jím vybudovanou skupinu řadí na první místo mezi největšími českými rodinnými podniky.

Petr Otava měl totiž štěstí na syna a dceru, kteří se do byznysu hodí a v posledních letech pracovali těsně po jeho boku. Petr Otava junior je výkonným ředitelem skupiny Metalimex, dcera Simona šéfkou financí.

Otavův majetek pro letošek Forbes vyčíslil na 8,6 miliardy korun a o tom, jak jeho odchod změní žebříček nejbohatších Čechů, bude informovat.

Petr Otava byl stoprocentním majitelem firmy MTX, která celou skupinu zastřešuje a mezi její pilíře patří obchodní firma s komoditami Metalimex, výrobce měděných plechů a pásů pro průmysl Měď Povrly a společnost AL Invest Břidličná. Podle serveru Motejlek.com, který o jeho skonu napsal jako první, zkolaboval minulý týden a poté byl udržován v umělém spánku.