Pokud věříte, že dokážete odhalit bezpečnostní slabinu iPhonu, měli byste zbystřit. Apple výrazně zvýšil odměnu pro hackery, kteří najdou místo, kde jsou jeho telefony a počítače zranitelné, na jeden milion dolarů. To je suverénně nejvíc, co kdy technologická společnost hackerům nabídla.

Apple původně za odhalení chyby nabízel jen 200 tisíc dolarů a odměnu mohli získat pouze experti, které americká firma sama do své soutěže pozvala. To už ovšem neplatí a odteď může odměnu získat kdokoli.

Šéf bezpečnostního týmu Applu Ivan Krstić také na konferenci Black Hat v Las Vegas potvrdil, že odměna je vypsaná i na nalezení chyby v operačních systémech Apple Watch a Apple TV.

V praxi výzva Applu funguje tak, že celou odměnu získá ten, kdo se dokáže nabourat do jádra iOS, aniž by k tomu byla potřeba nevědomá „pomoc“ samotného uživatele iPhonu. Za odhalení chyby u softwaru ještě před jeho uvedením na trh pak Apple nabízí 50procentní bonus.

Apple dokonce vybraným hackerům dá k dispozici speciální verze iPhonů, které by jim hledání chyb měly usnadnit. Podle informací Forbesu jde o zařízení, která jsou oproti tradičně hodně uzavřeným iPhonům otevřenější a umožňují nahlížet do samotného kódu iOS.

Přestože nepůjde o stejné telefony, které používají přímo vývojáři Applu, takže v nich pravděpodobně nebude možné dešifrovat celý firmware iPhonu, umožní hackerům například zastavit chod procesoru, aby se mohli podívat, co se v té chvíli děje s daty v paměti.

Apple k podobným krokům a zvyšování odměn za nalezení bezpečnostní trhliny ženou okolnosti – hackeři totiž stejné informace dokážou na černém trhu prodat ještě mnohem dráž.